Обезщетение при преместване
г) при преместване на работника или служителя на работа в друго населено място - възнаграждение за дните на пътуване и за още 2 дни, както и пътните разноски за него и членовете на семейството му и разноските за пренасянето на покъщнината му, съгласно чл. 216, ал. 1 от Кодекса на труда;
д) при преместване на работника или служителя не по негова молба в друго населено място по ред, предвиден в закон, а когато разстоянието до населеното място на новата работа е над 100 км и преместването е за времето над 1 година - в размер на договореното едномесечно трудово възнаграждение за новата работа и възнаграждение в размер на 1/4 от същата сума за всеки член от семейството, издържан от него, като обезщетението се изплаща от работодателя, при когото се премества работникът или служителят, съгласно чл. 216, ал. 3 от Кодекса на труда;
Разпоредбата предвижда, в кои случаи и за кои разходи страните могат да се споразумяват за изплащането на обезщетение от страна на работодателя:
1. при промяна на местоработата без прекратяване на трудовото правоотношение (чл. 216, ал. 1);
Договореното обезщетение може да обхваща разходите за:
-пътни разноски за работника/служителя и членовете на неговото семейство;
- разноски за пренасяне на покъщнина;
- обезщетение в размер на възнаграждението за дните на пътуване и за още два дни на работника и на всеки член от неговото семейство;
2. при завръщане на работника или служителя, след прекратяване на трудовото правоотношение, в населеното място, където е неговото постоянно местоживеене (чл. 216, ал. 2 от КТ).
Обезщетението се уговаря и изплаща, само когато трудовото правоотношение не е прекратено по вина на работника/служителя – при дисциплинарно уволнение или едностранно с предизвестие от негова страна. В случая не може да се договаря обезщетение за дните на пътуване.
3. промяна на местоработата в друго населено място по силата на закон (чл. 216, ал. 3 от КТ).
В този случай обезщетението се дължи без да е необходимо споразумение с работодателя, но при следните ограничения:
- преместването да не е по молба на лицето;
- разстоянието до населеното място, в което е новата месторабота, да не е отдалечено на повече от 100 км.
Размерът на обезщетението е брутното трудово възнаграждение на новата месторабота за един месец и по една четвърт от тази сума за всеки член на семейството.
е) при неизпълнение на предписание за трудоустрояване на работник или служител - в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на получаване на предписанието до неговото изпълнение, освен ако това е станало поради отказ без уважителни причини от страна на работника или служителя да приеме работата, съгласно чл. 217 от Кодекса на труда;
Необходимостта от трудоустрояване възниква когато условията на труд на дадено работно място не са подходящи с оглед здравословното състояние на работника или служителя.
За да възникне задължение за трудоустрояване е необходимо, да има изрично предписание на здравен орган – ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК издадено по реда на Кодекс за социално осигуряване и Наредба за експертиза на работоспособността (НЕР). Самото предписание за трудоустрояване е част от Експертното решение на здравния орган.
Изпълнението на предписанието за трудоустрояване е задължение както за работодателя, така и за работника или служителя.
След получаване на решението работодателят е задължен, да предложи на трудоустроения подходяща работа (когато такава има в предприятието), съобразно изискванията на предписанието. Неизпълнението на това задължение е основание за изплащане на обезщетение на трудоустроения работник или служител.
Размерът на обезщетението е брутното трудово възнаграждение за периода до изпълнение на предписанието. Когато работникът откаже да приеме работа, която е подходяща с оглед здравословното му състояние, обезщетението не се дължи .
Възможно е на новата длъжност, на която е трудоустроен, работникът да получава по ниско трудово възнаграждение.
В този случай, работодателят дължи като обезщетение разликата между по-високото възнаграждение за предишната длъжност и по-ниското трудово възнаграждение при следното условие – лицето да е с определена степен на загубена работоспособност под 50 % и поради тази причина да не получава обезщетение от ДОО (чл. 320, ал. 2 от КТ)
При наличието на изрично предписание за трудоустрояване за подходяща се приема работа, която съответства на здравословното състояние на лицето, а не на неговото образование или квалификация.
|