Обезщетение при дисциплинарно уволнение
Обезщетението се дължи от работника или служителя на работодателя.
Задължителна предпоставка за неговото изплащане е прекратяването на трудовия договор да е станало на основание чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ – дисциплинарно уволнение.
Предназначението на обезщетението е да компенсира вредите понесени от работодателя поради виновното поведение на работника или служителя, последица от което е налагането на дисциплинарно наказание “уволнение”.
Размерът на обезщетението е обвързан със срока на договора:
- при прекратяване на безсрочен трудов договор обезщетението е в размер на едно брутно трудово възнаграждение;
- при прекратяване на трудов договор за определен срок обезщетението е в размер на действителните вреди.
Тези действителни вреди са обвързани с оставането на работодателя без работник или служител до изтичане срока на трудовия договор. Когато работодателят не е намерил работник или служител, който да назначи на мястото на уволнения, обезщетението е в размер на брутната работна заплата за времето до изтичане срокът на договора. Когато на мястото на уволнения е назначен друг работник или служител, обезщетението не се дължи.
В случай, че работникът или служителят оспори уволнението по съдебен ред, обезщетението се изплаща само след окончателно влизане в сила на съдебното решение, с което се потвърждава заповедта.
Обезщетение поради оставане без работа след уволнението
м) при уволнение на работника или служителя поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване на щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 30 дни - в размер на брутното трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец или за по-дълъг срок, установен в акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или индивидуален трудов договор, съгласно чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда, в която е предвидено в определените срокове да се заплаща и само разликата, ако лицето е постъпило на работа с по-ниско трудово възнаграждение;
Обезщетението се дължи само когато трудовият договор е прекратен на някое от основанията предвидени в чл. 328, ал. 1,т. 1-4 от КТ:
- закриване на цялото или част от предприятието;
- съкращаване на щата;
- спиране на работа за повече от 15 работни дни.
Разпоредбата предвижда две хипотези, в зависимост от които се определя размерът на обезщетението:
1. лицето е останало без работа - обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение за срок от един месец. Базата е размерът на брутното трудово възнаграждение за месеца, който предхожда уволнението;
2. лицето работи на по-ниско платена работа - изплаща се само разликата до по-високото възнаграждение.
В индивидуалния или колективен трудов договор може да бъде определен и по-висок размер на обезщетението, като бъде определен по-дълъг срок за неговото изплащане след уволнението.
Преди получаване на обезщетението е необходимо да е изтекъл едномесечният срок след прекратяване на трудовото правоотношение. Оставането без работа се удостоверява с представяне на трудовата книжка.
|