Заплащане на работа по външно съвместителство |
||
Заплащане на работа по външно съвместителство
При работа по външно съвместителство работникът или служителят получава освен пълния размер на трудовото си възнаграждение на основната работа, така и възнаграждение за работата по външно съвместителство, според уговореното между него и другия работодател - чл. 260 от КТ.
Възнаграждението се определя според прилаганата система за заплащане на труда за работата, изпълнявана по външно съвместителство. При работа по външно съвместителство съгласно чл. 3, ал. 6 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения не може да се определя допълнително възнаграждение за продължителна работа, ако основната работа е за пълно работно време.
Други допълнителни трудови възнаграждения могат да се уговарят само ако са налице основания за тяхното заплащане.
За сключване на трудов договор за работа по външно съвместителство, съгласно чл. 111 от Кодекса на труда е необходимо да има свободна длъжност (цяла или част от цяла), както и в трудовия договор с основния работодател да няма изрична забрана за такава работа.
Освен това следва да се спазват забраните за полагане на допълнителен труд, изброени в чл. 112, както и ограниченията по отношение на работното време, свързани с максималната продъжителност на работното време по чл. 113 и установената минимална непрекъсната междудневна почивка от 12 часа по чл. 152 и междуседмична почивка от 48 часа, съответно от 24 часа по чл. 153 от КТ.
На практика работата по външно съвместителство е ограничена до 4 часа дневно.
При сключване на трудов договор за работа по външно съвместителство е необходима информация относно режима на работа по основното трудово правоотношение, началото и края на работното време по него, както и отдалечеността на двете местоработи.
Трудовото възнаграждение се определя и заплаща в зависимост от сключения втори трудов договор, обема, качеството и резултатите от извършената работа в съответствие с прилаганата система за заплащане на труда.
Платеният отпуск при работа по външно съвместителство по принцип се ползва едновременно с платения годишен отпуск за основната работа, като при необходимост се допълва с разрешаване на неплатен отпуск.
Ако платеният отпуск за работата по чл. 111 от КТ не е ползван, работникът или служителят има право на обезщетение при прекратяване на трудовия договор за допълнителен труд. |
||