Заплащане при удължаване на работното време |
||
Заплащане при удължаване на работното време
Съгласно чл. 136 от Кодекса на труда, работодателят по производствени причини може с писмена заповед да удължава работното време през едни работни дни и да ги компенсира чрез съответното му намаляване през други, след предварителна консултация с представителите на работниците и служителите, доколкото в колективния трудов договор не е предвидено друго.
За удължаването на работното време работодателят е длъжен да уведоми предварително Инспекцията по труда.
Заповедта за удължаване на работното време се издава не по-късно от 3 работни дни преди датата на удължаването, като за издадената заповед незабавно се уведомяват работниците и служителите, за които тя се отнася.
В заповедта се определят началната и крайната дата на удължаването, звената и работните места, за които тя се отнася.
В срок 2 работни дни от издаването на заповедта работодателят уведомява за това съответната Инспекция по труда.
Продължителността на удължения работен ден не може да надвишава 10 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време. Работодателят е длъжен да води специална книга за отчитане удължаването, съответно компенсирането на работното време.
Удължаването на работното време се допуска за срок до 60 работни дни през една календарна година, но не повече от 20 работни дни последователно.
В специална книга за отчитане удължаването и компенсирането на работното време се посочват: номерът на заповедта за удължаване на работното време, данни за проведените консултации с представителите на работниците и служителите, трите имена на работника или служителят, денят и времето на удължаване, продължителността на периода на удължаване, началната и крайната дата на периода на удължаване, номерът на заповедта за компенсиране и номерът на уведомителното писмо до Инспекцията по труда, а в случаите по чл. 136а, ал. 5 от Кодекса на труда и изплатеното възнаграждение.
Когато в предприятието е въведена автоматизирана система за обработка на информацията за работните заплати и управлението на персонала, в специалната книга се вписват само номерата на заповедите за удължаването и компенсирането на работното време, ако другите данни са включени в тази система.
Работодателят определя със заповед и длъжностно лице, което вписва данните в специалната книга за отчитане удължаването и компенсирането на работното време.
Работодателят е длъжен да компенсира удължаването на работното време чрез съответното му намаляване в срок до 4 месеца за всеки удължен, работен ден.
Когато работодателят не компенсира удължаването на работното време в посочения срок, работникът или служителят има право сам да определи времето, през което ще се компенсира удължаването на работното време чрез съответното му намаляване, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
При прекратяването на трудовото правоотношение преди компенсирането по ал. 4, разликата до нормалния работен ден се заплаща като извънреден труд.
Съгласието за работа при условията на удължено работно време от майките с деца от 3 до 6-годишна възраст, от майките, които се грижат за деца-инвалиди независимо от възрастта им, от трудоустроените, ако това не се отразява неблагоприятно на здравето им съгласно заключение на здравните органи, и от учащите се без откъсване от производство се дава в писмена форма за всеки отделен случай.
При удължаване и компенсиране на работното време, трудовото възнаграждение на работниците и служителите, за които се прилага система на заплащане според времетраенето, не се променя.
Когато трудовото възнаграждение се определя според времетраенето на работата, при подневно отчитане на работното време конкретният му размер се изчислява, като броят на отработените дни (независимо дали има разлика в тяхната продължителност), но не повече от работните дни по календар, се умножи с дневния размер на основната заплата, уговорена с индивидуалния трудов договор.
Когато трудовото възнаграждение се определя според времетраенето на работата на база отработените часове, конкретният размер се изчислява, като с часовия размер на основната заплата, уговорена с индивидуалния трудов договор, се умножи броят на отработените часове, но не повече от работните часове за месеца.
Когато трудовото възнаграждение се определя според изработеното (сделна система на заплащане), конкретният му размер се изчислява, като изработеното през периода (месеца) количество продукция се умножи по съответната разценка, определена с колективния трудов договор и/или вътрешните правила за работната заплата.
В този случай, размерът на заработеното сделно възнаграждение варира и се определя според изработеното (отчетно) количество продукция през конкретния месец на периода, в който работниците и служителите работят в условията на чл. 136а от Кодекса на труда, но основното трудово възнаграждение, уговорено с индивидуалния трудов договор не се променя и служи за база при изчисляване на допълнителните и други трудови възнаграждения.
Възнаграждението за платен годишен отпуск се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за календарния месец, предхождащ месеца, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни, съгласно чл. 177 от Кодекса на труда и § 1 от допълнителните, преходните и Заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения.
С колективния трудов договор и/или вътрешните правила за работната заплата могат да се договарят конкретен ред и начин, по които се определя трудовото възнаграждение на работниците и служителите, които работят в условията на чл. 136а от Кодекса на труда. |
||