Заплащане при непълно работно време |
||
Заплащане при непълно работно време
Страните по трудовия договор могат да уговарят работа за част от законоустановеното работно време (непълно работно време) чл. 138, ал. 1 от КТ.
В тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време.
При сключване на тези трудови договори се прилагат и разпоредбите на чл. 66 и 67 от Кодекса на труда относно определяне мястото и характера на работата, трудовото възнаграждение на работника или служителя, както и срока на трудовото правоотношение.
Трудовото възнаграждение при работа по трудов договор за непълно работно време се определя по общия ред като се съобразява с размера на трудовото възнаграждение на аналогична работа при пълно работно време, както и от ефективността на по-плътното оползотворяване на работното време.
Лицата сключили трудов договор за непълно работно време имат право на общо основание да получават допълнително трудово възнаграждение за продължителна работа при условие, че не получават това допълнително трудово възнаграждение по друг трудов договор за пълно работно време.
Това произтича от разпоредбата на чл. 3, ал. 6 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения. Други допълнителни възнаграждения могат да се уговарят, ако са налице условията, определени за тяхното получаване.
Съгласно чл. 138, ал. 2 и 3 при намаляване обема на работа, работодателят може да установи едностранно за период от три месеца в една година непълно работно време за работниците и служителите в предприятието или негово звено, след предварително съгласуване с представители на работниците и служителите.
Продължителността на работното време в този случай, не може да бъде по-малка от половината от законоустановената за периода на изчисляване на работното време.
При прилагането на чл. 138, ал. 2 от Кодекса на труда решението на работодателя за установяване на непълно работно време следва да се вземе след предварително съгласуване с представителите на работниците и служителите.
Процедурата по съгласуването се извършва писмено.
Установяване на непълно работно време по чл. 138, ал. 2 от Кодекса на труда се извършва с писмена заповед на работодателя за всеки отделен случай не по-късно от 10 работни дни преди датата на преминаването към непълно работно време.
В заповедта изрично се посочват срокът и работните места, за които се въвежда непълно работно време, продължителността на работното време и данни за проведеното съгласуване с представителите на работниците и служителите.
Заплащането на труда при въвеждане на непълно работно време за съответния период се извършва в съответствие с намалената продължителност на работното време, пропорционално на договореното заплащане за пълно работно време.
Поначало тези разпоредби имат за цел да запазят трудовата заетост при временни затруднения в реализацията на продукцията на предприятието или намаляване на поръчките. |
||