ДТВ за работа при вредни или при други специфични условия на труд |
||
Допълнително трудово възнаграждение за работа при вредни или при други специфични условия на труд
За работа при вредни или при други специфични условия на труд се заплаща допълнително трудово възнаграждение въз основа на комплексна оценка на условията на труд, извършена по Наредбата за комплексно оценяване на условията на труд, която е издадена на основание чл. 1 от Постановление № 169 на Министерския съвет от 1991 г.
Месечният размер на допълнителното трудово възнаграждение за работа при вредни или при други специфични условия на труд, съгласно чл. 4, ал. 1 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения се определя с норматив за една точка от комплексната оценка на условията на труд по посочената по-горе наредба, не по-малък от 0.03 лв.
Извършването на комплексната оценка на условията на труда съгласно съответната наредба става при спазване на следните правила: а) извършване на измервания от специализирани лаборатории, упълномощени от Министерството на здравеопазването на данните за равнището на съответните елементи на условия на труд. Измерванията имат давност не по-голяма от 3 години; б) изготвяне въз основа на данните от измерванията на карта за комплексна оценка за условията на труда по работни места (длъжности), която служи за първичен документ за заплащането на труда.
Допълнителното трудово възнаграждение за работа при вредни или други специфични условия на труд съгласно чл. 23 от Наредбата за комплексно оценяване на условията на труд се заплаща само за действително отработеното време (часове) в неблагоприятните или други специфични условия на труд, затова то може да бъде диференцирано за час или за ден, което е за препоръчване, когато не се налага постоянна работа при такива условия.
В този случай полагащият се месечен размер на допълнителното трудово възнаграждение се разделя на средномесечния брой на работните дни за годината при петдневна работна седмица и след това, ако се налага на броя на часовете на установената нормална продължителност на дневното работно време за съответното работно място.
Такова допълнително възнаграждение е предвидено и в чл. 23 от Наредбата за служебното положение на държавния служител като неговия размер е точно определен 0,05 лв. за всяка точка от комплексната оценка на условията на труд.
Административна практика
№ 0601/10 от 05.06.2003 г.
Работниците и служителите, заети в производства, свързани с вредни за здравето последици, получават за сметка на работодателя безплатна предпазна храна, противоотрови и други средства, които неутрализират вредното въздействие на работната среда - чл. 285 от КТ. Съгласно чл. 9 от Наредба № 8 от 24.04.1987 г. за безплатната предпазна храна на работниците, заети в производства, свързани с вредни за здравето последици, право на безплатна предпазна храна по тази наредба имат само работещите, които работят при определените в чл. 3 изисквания: 1. не по-малко от половината от максимално установената с Кодекса на труда продължителност на работното време; 2. не по-малко от половината от установеното с решение на Министерския съвет за тях, работно време.
Следователно за времето, през което се работи на работно място, за което се полага безплатна предпазна храна, лицето има право да ползва такава храна.
С ПМС № 169 от 1991 г. е приета Наредба за комплексно оценяване условията на труд. Съгласно чл. 20, ал. 1 от посочената наредба, комплексната оценка служи за определяне на допълнителното трудово възнаграждение в зависимост от условията на труд. Работникът или служителят получава допълнително трудово възнаграждение в зависимост от действително отработеното време в неблагоприятни условия на труд - чл. 23 от същата наредба. Ако лицето отговаря на изискванията на посочената наредба, ще има право на допълнително трудово възнаграждение за условия на труд по реда, установен с наредбата.
|
||