Въпроси в практиката на ТП на НОИ

№ 91-01-53 от 09.03.2006 г. относно допълнение на писмо изх. № 91-01-11 от 17.01.2006 г. и възникнали въпроси в практиката на ТП на НОИ

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ “ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ”
        
        Във връзка със заверяването на осигурителния стаж и доход в осигурителните книжки и уеднаквяване практиката на ТП на НОИ даваме следните указания:
        
        І. Заверяване на осигурителния стаж и доход.
        1.
 Задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване /чл. 1, ал. 1 от НООСЛБГРЧ/.
        Съгласно разпоредбите на чл. 9, ал. 1, т. 4 от КСО, за осигурителен стаж на самоосигуряващите се лица се зачита времето, за което са внесени дължимите осигурителни вноски.
        Когато при заверяване на осигурителните книжки на самоосигуряващи се лица се установи, че за определен период от време са упражнявали трудова дейност, но не са внесли дължимите осигурителни вноски, това време се заверява само след като се внесат сумите. В този случай за задълженията на самоосигуряващите се лица се уведомява компетентната ТД на НАП.
        За времето, за което са внесени осигурителните вноски, осигурителният стаж и доход следва да бъде заверен.
        
        
Пример 1: Едноличен търговец упражнява трудова дейност за периода от 01.01.2003 г. до 31.12.2005 г. При заверяване на осигурителната книжка финансовият ревизор установява, че лицето е внесло дължимите осигурителни вноски за 2003 г. и 2005 г., но за 2004 г. те не са внесени.
        Осигурителният стаж и доход в осигурителната книжка се заверяват само за 2003 г. и 2005 г.
        В случая за задълженията на самоосигуряващото се лице за 2004 г. се уведомява компетентната ТД на НАП за събиране на дължимите суми.
        За 2004 г. осигурителната книжка се заверява след внасяне на дължимите осигурителни вноски.
        Пример 2: Съдружник в ООД упражнява трудова дейност в дружеството през цялата 2004 г., но е внесъл осигурителни вноски за периодите януари – март и август – декември 2004 г. Лицето иска да му бъде заверена осигурителната книжка само за периода, за който има внесени осигурителни вноски.
        Осигурителният стаж и доход ще му бъдат заверени само, ако той внесе осигурителни вноски за цялата 2004 година.
        
        
2. От 01.01.2006 г. публичните вземания се погасяват в последователност – главница, лихви, разноски /чл. 169, ал. 1 от Данъчно-осигурителния поцесуален кодекс/.
        В случай, че при заверката на осигурителните книжки се установят дължими осигурителни вноски и самоосигуряващите се лица пожелаят задължението да бъде определено от финансовите ревизори на ТП на НОИ, то трябва да бъде изчислено по посочената по-горе последователност, включително и за задължения преди 01.01.2006 г.
        
        
3. Осигурителен стаж и доход на самоосигуряващите се лица се заверяват и в случаите, когато при проверката в Информационната система на НОИ се установят задължения за невнесени осигурителни вноски в качеството им на осигурители върху изплатени възнаграждения на работници и служители и/или за работещи без трудови правоотношения.
        В тези случаи задължително се уведомява ТД на НАП са събиране на дължимите осигурителни вноски.
        
        
4. Не се заверяват осигурителните книжки на самоосигуряващите се лица, когато при проверката в Информационната система се установят периоди, в които дължимите авансови осигурителни вноски са превеждани по ЕГН вместо по идентификационния код по регистър БУЛСТАТ. Лицата подават искане в ТД на НАП за прехвърляне на вноските и осигурителният стаж и доход се заверява след коригирането им.
        
        
5. Съгласно разпоредбите на чл. 15, ал. 2 от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, контролните органи на НОИ, във връзка с компетентността им при установяване на нередности в подадената информация, дават задължителни предписания на основание чл. 108, ал. 1, т. 3 от КСО.
        В случаите, когато при заверката на осигурителния стаж и доход се установят некоректно подадени или липсващи данни в Персоналния регистър, длъжностните лица, извършващи заверката, дават задължителни предписания.
        При неизпълнение на предписанията се уведомяват органите на НАП за съставяне на акт за установяване на аднимистративно нарушение на основание чл. 355 от КСО.
        
        6. От 01.01.2006 г. осигурителен стаж и доход се заверяват в осигурителните книжки след проверка в Регистъра на осигурителите за вида на осигуряването, деклариран в компетентната ТД на НАП. Размерът на осигурителните вноски, който се вписва в осигурителната книжка, трябва да съответства на заявения вид на осигуряване от самоосигуряващите се лица.
        В случай, че размерът на внесените осигурителни вноски не съответства на вида на осигуряване, те се довнасят или възстановяват на самоосигуряващите се лица, след което се заверява осигурителният стаж и доход.
        
        
7. Заверените осигурителен стаж и доход в осигурителните книжки през деня от длъжностните лица в ТП на НОИ се отразяват в справка по образец, приложен към указанието.
        В нея се попълват:
        ЕНГ на лицето, на което е заверена осигурителната книжка;
        име, презиме и фамилия;
        БУЛСТАТ, чрез който е осигурено лицето. За лицата, които са полагали труд без трудово правоотношение, тази колона не се попълва, тъй като през годината те може да са работили при няколко възложителя;
        “вид на осигуряване”. В тази колона се посочва упражнява-ната трудова дейност от самоосигуряващите се лица:
        - свободна професия и/или занаятчийска дейност, еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, регистрирани земеделски производители или тютюнопроизводители.
        - лице, работещо без трудови провоотношения;
        - лице, наето по трудов договор от осигурител, който не е ЕТ или юридическо лице;
        - лице, участващо в международни мисии по реда на Закона за Министерство на вътрешните работи, работещо в международни органи и организации или изпратено на работа в чужбина от български посредник.
        период, за който е заверен осигурителният стаж и/или доход от дата до дата. Когато има прекъсване на осигуряването, периодите се посочват на отделен ред;
        заверен осигурителен стаж в години, месеци, дни и часове.
        Заверените през деня осигурителен стаж и доход в осигурителните книжки от финансовите ревизори, отразени в справките, се въвеждат в обща справка за ТП на НОИ.
        Данните от тази справка ще се ползват при отчитане на контролно-ревизионната дейност, натовареността на финансовите ревизори, както и при заверка на дубликати на осигурителни книжки.
        
        
8. След заверката на осигурителната книжка, първият лист /отрязък/ от нея остава в ТП на НОИ, където е издадена книжката и е заверен осигурителният стаж и доход.
        
        
ІІ. Издаването на осигурителните книжки в ТП на НОИ се извършва въз основа на подадените от лицата искания по образци, утвърдени със заповед № 11/16.01.2006 г. на Управителя на НОИ.
        Регистрацията на исканията за издаване на нови, продължение или дубликати на осигурителни книжки се извършва по досегашния ред в Регистъра на осигурителите.
        
        ІІІ. При заверката на платежните искания за разрешаване тегленето на суми за осигурителни плащания за сметка на ДОО, дължностните лица на ТП на НОИ извършват проверка в Регистъра на осигурителите за вида на осигуряването и отразяват плащанията в осигурителните книжки на правоимащите лица.



{START_COUNTER}