Административна практика при заплащане на командировки |
||
Административна практика
№ 94-С-1 на МТСП от 07.03.1998 г. № 04-18-0027 на МФ от 04.03.1998 г.
Командироването на всички работници и служители в страната и заплащането на командировъчните пари се извършват по ред и условия, определени с Наредбата за командировките в страната, издадена на основание чл. 215 от КТ. За командировани съгласно чл. 121 от Кодекса на труда се считат лицата, които са изпратени да изпълняват трудовите си задължения извън мястото на постоянната им работа. Съгласно чл. 66, ал. 1 от Кодекса на труда мястото и характерът на работата се определят с трудовия договор между работодателя и работника или служителя. По силата на ал. З към същия член за място на работа се смята седалището на предприятието, с което е сключен трудовият договор, доколкото друго не е уговорено или не следва от характера на работата. Когато характерът на работата на работника или служителя налага той постоянно да изпълнява трудовите си задължения в съответните райони или обекти извън седалището на предприятието, няма нормативно основание той да се счита за командирован и да му се заплащат командировъчни пари по реда и условията на Наредбата за командировките в страната. Със същата не се регламентира правото на пътни пари на работниците и служителите от местоживеенето до местоработата и обратно.
№ 13-00-8 от 23.10.1998 г.
Съгласно чл. 4, ал. 1 от Наредбата за командировките в страната (НКС) командированият за времето на командировката има право да получи освен брутното си трудово възнаграждение и командировъчни пари при условията и в размерите, установени с наредбата. Разпоредбата на чл. 5, ал. 1 от НКС предвижда, че по изключение може да бъде командирован работник или служител от друго предприятие, и то само при изричното писмено съгласие между него, работодателя му и командироващия. В тези случаи изплащането на командировъчните пари е за сметка на командироващия, ако не е уговорено друго. Следователно работодател, работник или служител и командироващият от друго предприятие следва да уредят отношенията помежду си по посочения в чл. 5, ал. 1 от НКС начин.
№ 26-00-6 от 28.01.1999 г.
Съгласно ал. 1 на чл. 121 от КТ, когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 дни без прекъсване. В ал. 2 на посочения член се предвижда командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, с писмено съгласие от работника или служителя. Тези разпоредби се отнасят за случаите, когато в трудовия договор е определено за място на работа да се смята седалището на съответното предприятие.
Съобразно ал. 2 и 3 на чл. 66 от КТ с трудовия договор могат да се уговарят и други условия, свързани с предоставянето на работната сила, както и за място на работа да се уговори друго място, което е свързано с характера на конкретната дейност на даденото предприятие.
При сключването на трудовите договори между дружеството и работниците и служителите може да се договарят условия, като мястото, срокът и характерът на работата да се определят съобразно мястото и срока на изпълнение на съответната производствена дейност. В тези случаи разходите за осигуряване на квартира и други жизнени изисквания следва да се уредят чрез размера на трудовото възнаграждение на работника или служителя, което се определя по трудовия договор.
Във връзка с това, когато трудовите договори са сключени с място на работа - седалището на дружеството, следва по реда на чл. 4, ал. 1 от Наредбата за командировките в страната работодателят да заплаща на командированите лица освен брутното възнаграждение и командировъчни пари съобразно условията и в размери, определени с тази наредба. Когато със съответния трудов договор са уговорени и други условия относно мястото и характера на работата, се заплаща трудово възнаграждение, чийто размер се определя по пътя на договарянето. Възможно е в този случай работодателят да се уговори да заплаща разходите на работника или служителя за пътуване при започването на обекта, както и при завръщането след неговото завършване.
Трябва да се има предвид, че при сключването на трудовите договори в рамките на дружеството възникналите специфични проблеми, които не са уредени с повелителни разпоредби на закона, могат да се регулират, като се уговарят други условия по конкретното трудово правоотношение при спазването на нормативните изисквания на действащото законодателство в страната.
№ 04-14-13 от 28.01.1999 г.
Съгласно чл. 6, ал. 1 на Наредбата за командировките в страната не се считат за командировани лицата, които извършват постоянната си работа през време на пътуването - работници от локомотиви и други превозни бригади, шофьори, летци и други, тъй като получават допълнителни възнаграждения, включващи и командировъчни пари, освен ако с акт на Министерския съвет не е предвидено друго (чл. 6, ал. 2). В случай че за някои длъжности от персонала на екипажите на Авиокомпания “Балкан” ЕАД, извършващи полети по вътрешните линии в страната, в размера на брутното трудово възнаграждение - трудовия договор, не са включени командировъчни пари в съответните допълнителни споразумения, може да се прилагат разпоредбите на Наредбата за командировките в страната. На основание чл. 4 , ал. 1 от посочената наредба командированият за времето на командировката има право да получи освен брутното си трудово възнаграждение и командировъчни пари при условията и в размерите по тази наредба. Освен това на командирования екипаж, изпълняващ полета без нощуване, се изплащат дневни пари в размер 50 на сто от определения размер по чл. 19, ал. 2 от Наредбата за командировките в страната.
№ 94-В-38 от 16.06.1999 г.
Съгласно Наредбата за командировките в страната, приета с ПМС № 72 от 1986 г. (ДВ, бр. 11 от 1987 г.; изм. и доп., бр. 21 от 1991 г., бр. 2 от 1994 г., бр. 62 от 1995 г., бр. 34 от 1997 г. и бр. 40 от 1999 г.) на командирования, когато остава да нощува в мястото на командировката, се заплащат дневни пари в размер 12 лв. за всеки ден от командировката. Дневни пари не се изплащат при ползване служебно на целодневна безплатна храна в мястото на командировката, когато тя се изпълнява в мястото, където фактически живее командированият или неговото семейство, и за дните, през които командированият се е завърнал в постоянната си месторабота за доклади, проучвания и други. Съгласно чл. 32 от цитираната наредба командировъчни пари се изплащат срещу представяне на съответните документи. Ако документите не бъдат представени, командироващият е в правото си да откаже изплащането на заявените суми. Ако командированият не представи документи, удостоверяващи извършените разходи за нощувка, командироващият може да счете, че не са изпълнени изискванията за изплащане пълния размер на дневните пари и да ги изплати съгласно чл. 19, ал. 2 от Наредбата за командировките в страната.
№ 26-00-413 от 13.11.2000 г.
Работници и служители, които са изпратени да изпълняват трудовите си задължения извън мястото на постоянната им месторабота, имат право на командировъчни пари. Съгласно чл. 66, ал. 1 от КТ мястото и характерът на работата се определят с трудовия договор между работодателя и работника или служителя. По силата на ал. З от същия член за място на работа се смята седалището на предприятието, с което е сключен трудовият договор, доколкото друго не е уговорено или не следва от характера на работата. При положение че седалището на предприятието е в гр. София и в трудовите договори не е уговорено друго място на работа по смисъла на чл. 66, ал. З от КТ, работниците и служителите ще имат право на командировъчни пари, когато изпълняват задълженията си извън територията на гр. София.
№ 33/141 от 06.06.2002 г.
В случай че преподавателите са назначени на трудов договор и извършват обучение, свързано с повишаване квалификацията на специалисти (учители), съгласно предмета на дейност на висшето училище, респективно департамента (чл. 26а от Закона за висшето образование), следва да се изплащат командировъчни - дневни, пътни и квартирни пари, съгласно Наредбата за командировките в страната, в случаите когато обучението се извършва извън населеното място, където се намира департаментът.
В този случай трудовото възнаграждение се формира съгласно прилаганата система за заплащане на труда в департамента. В случай че висшето училище, респективно департаментът, е сключило с държавата или с други потребители договори за подготовка и за повишаване квалификацията на специалисти с висше образование (чл. 21, ал. 1, т. 8 ЗВО), командировъчните пари и възнагражденията на преподавателите се изплащат съгласно съответните им клаузи.
№ 94 КО/115 от 07.04.2003 г.
Съгласно наредбата за Командировките в страната (обн. ДВ, бр. 11 от 10.02.1987 г., изм. и доп.), за времето на командировка, работниците и служителите получават тъй нар. командировъчни пари, по ред и условия, установени в наредбата. Освен това, за същото време те получават и трудовото си възнаграждение. Брутното трудово възнаграждение не може да бъде по-малко от определеното по чл. 228 от Кодекса на труда.
Разпоредбата на чл. З от НКС предвижда командированият да спазва установеното работно време на предприятието, в което е командирован. Когато изпълнението на задачата не е пряко свързано с работата на предприятието, в което е командирован, командированият сам определя работното си време, като се ръководи от установеното за него работно време и от необходимостта да изпълни задачата в рамките на дните, определени със заповедта за командировката.
От посочените разпоредби се вижда, че и по време на командировка, работниците и служителите следва да спазват установеното за тях работно време. В случай че полагат извънреден труд по време на командировка, този труд трябва да се заплати.
№ 26/237 от 09.06.2003 г.
Във връзка със запитването ви уведомяваме следното: Съгласно чл. 23 от Наредбата за командировките в страната, не се заплащат дневни пари при служебно ползване на целодневна безплатна храна в мястото на командировката или когато тя се изпълнява в мястото, където фактически живее командированият или неговото семейство. Следователно, ако служителят на “Летище Варна” ЕАД, фактически живее в гр. Варна, и е командирован в гр. София, където живее неговото семейство, този служител няма право на дневни пари.
№ 0412/15 от 05.04.2004 г.
Разпоредбата на чл. 2 от Наредбата за командировките в страната (НКС), установява, че командировките се определят в календарни дни и включват дните за изпълнението на задачата, дните на пътуването, почивните и празничните дни. Следователно основното правило е, че командироването се осъществява в календарни дни, поради което работникът или служителят има право на дневни пари за всичките дни на командировката. Командировките се осъществяват въз основа на предварително издадена писмена заповед от командироващия, който определя условията на командировката. Преценката относно времето, което е необходимо за пътуване и за извършване на възложената задача, е на командироващия. Ако той прецени, че през последния ден на командировката работникът или служителят ще е ангажиран само за част от законоустановеното за него работното време, със заповедта може да се определи и час, в който командированият да се завърне на работното си място. В случай че през последния ден командироването е за по-малко от законоустановеното работно време, няма пречка да се приложи чл. 19, ал. 2 от НКС.
№ 33/592 от 11.06.2004 г.
Съгласно чл. 121, ал. 1 от КТ, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа. От посочените данни в запитването може да се направи изводът, че извършването на обучение от служители в Националния институт на правосъдието през почивни дни и официални празници е изпълнение на трудовите им задължения. В тези случаи се издава заповед за командировка на основание чл. 121 от КТ, съдържаща данните, регламентирани в Наредбата за командировките в страната и Наредбата за служебните командировки и специализациите в чужбина, от която се ползват данните, свързани с работата през почивните дни и официалните празници.
За извънреден труд, независимо от това дали е положен законно или не, се заплаща трудово възнаграждение в увеличен размер съгласно чл. 262 (чл. 150, ал. 1 от КТ). В чл. 263, ал. 2 от Кодекса на труда е предвидено, че за извънреден труд (свързан с изпълнението на трудови задължения), положен от работници и служители с ненормиран работен ден през дните на седмичната почивка и през дните на официалните празници, се заплаща трудово възнаграждение в размерите по чл. 262, ал. 1, т. 2 и 3. Съгласно тези текстове положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от 75 на сто - за работа през почивните дни и 100 на сто - за работа през дните на официалните празници.
Във връзка с изброените причини изразяваме становище, че служителите в Националния институт на правосъдието имат право на заплащане на извънреден труд през почивни дни и официални празници. В момента няма изрична разпоредба относно задължението на работодателя да осигурява седмична почивка след положен извънреден труд, но в Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, който влиза в сила от 01.08.2004 г. е предвидено, за положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време, работникът и служителят да има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малко от 24 часа (чл. 153, ал. 4 от КТ).
№ 33/458 от 29.07.2004 г.
Съгласно чл. 215 от Кодекса на труда при командироване работникът или служителят има право да получи освен брутното си трудово възнаграждение още и пътни, дневни и квартирни пари при условия и в размери, определени с Наредбата за командировките в страната. Средствата за поевтиняване на храната вероятно са средства за социално битово и културно обслужване и се разходват по решение на общото събрание на работниците и служителите. Следователно, когато работникът или служителят е командирован, той получава брутното си трудово възнаграждение и обезщетенията за командировката, които се изразяват в изплащане на пътни, дневни и квартирни пари по НКС. |
||