Административна практика, свързана с работа по външно заместване |
||
Административна практика
№ 94-С-30 от 17.05.1995 г.
Когато работник или служител има учредено основно трудово правоотношение на пълно работно време, той би могъл да полага по трудов договор допълнителен труд при друг работодател само при спазване изискванията на чл. 111 от Кодекса на труда. Няма пречка по време на неплатен отпуск от основната месторабота да бъде сключен трудов договор за външно съвместителство на пълен работен ден. Срокът на договора следва да бъде съобразен с периода на отпуск разрешен от работодателя от основната месторабота.
№ ДИ-Д-74 от 01.12.1994 г.
Съгласно чл. 23, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските при работа по външно съвместителство, работникът има право да ползва отпуск за работата по съвместителство едновременно с отпуска за основната работа. Работникът, който работи през част от законоустановеното работно време по външно съвместителство има право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което би му се признало за трудов стаж на основната работа.
При изчисляването на трудовия стаж следва да се има предвид разпоредбата на чл. 355 от Кодекса на труда. За един ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
Ако работникът или служителят не е ползвал отпуск за работата по външно съвместителство, той има право на обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск при прекратяване на трудовия му договор за допълнителен труд.
№ 26-00-119 от 17.06.1999 г.
Трудовите договори за допълнителен труд по чл. 110 и 111 от КТ са трудови договори, които съществуват, само ако работникът или служителят има сключен основен трудов договор. Независимо от това обаче, работниците и служителите, които работят по втори допълнителен трудов договор имат право на платен годишен отпуск в зависимост от набрания трудов стаж по допълнителния договор. Този трудов стаж се ползва само дотолкова, доколкото е необходимо да се изчисли правото им на отпуск, тъй като те придобиват трудов стаж по основното си трудово правоотношение.
Министерството на труда и социалната политика неведнъж е изразявало становище, че и работещите по чл. 110 от КТ имат право на платен годишен отпуск. А щом това е така, същите ще имат право и на обезщетение за полагащ се, но неползван платен годишен отпуск, при прекратяване на трудовото правоотношение за допълнителен труд.
По трудовите договори за допълнителен труд по чл. 110 и 111 от КТ се определя самостоятелно (отделно) трудово възнаграждение, различно и независимо от трудовото възнаграждение по основното трудово правоотношение.
С писмо № 67-00-46 от 09.03.1995 г. МТСП изрази становище, че възнаграждението за платения годишен отпуск по трудов договор за допълнителен труд по чл. 110 от КТ се определя на основата на среднодневното брутно трудово възнаграждение по този договор. Изчислението на среднодневното брутно трудово възнаграждение се извършва по реда на чл. 177 от КТ и § 1 от допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения. По същия начин се постъпва и при изчисляване на обезщетението по чл. 224 от КТ.
№ 08-00-63 от 27.11.1997 г.
Няма законно основание едно лице да се намира в трудово правоотношение на пълно работно време и по основен трудов договор едновременно с двама работодатели. При възстановяването на незаконно уволнен работник или служител по реда на чл. 345 от КТ се счита, че трудовото му правоотношение не е прекратявано, поради което то се явява основно за него. Ако работникът или служителят не желае да прекрати трудовото си правоотношение с другия работодател, при когото е учредил такова преди възстановяването му, той може да прекрати основното си трудово правоотношение при условията на чл. 325, т. 2 от Кодекса на труда.
№ 08/206 от 14.04.2005 г.
Съгласно чл. 111 от Кодекса на труда (КТ) работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение.
Договорът по чл. 111 от КТ е трудов договор за допълнителен труд при друг работодател. Страните по него уговарят условията по чл. 66, ал. 1 от КТ, като освен тях се уговарят продължителността и разпределението на работното време, а може да се уговаря и периодичността на изплащането на трудовото възнаграждение (чл. 115 от КТ). Един от елементите на съдържанието на трудовия договор е трудовото възнаграждение, като страните по договора за допълнителен труд определят основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, като и периодичността на тяхното изплащане (чл. 66, ал. 1, т. 7 от КТ).
От гореизложеното е видно, че съгласно законовите разпоредби размерът на трудовото възнаграждение се определя от страните по трудовия договор по чл. 111 от КТ, като няма “друг начин”, освен регламентирания от КТ. |
||