Административна практика, свързана с работа на разположение (домашно дежурство) |
||
Административна практика
№ 92-00-234 от 25.12.1995 г.
В случай че дейността на инспекциите изисква контролните функции да се осъществяват и през почивните или празничните дни, организацията на работата може да се осъществява чрез:
1. Работа по график при сумирано изчисляване работното време на служителите, които осъществяват контролни функции, въведено по реда и условията на чл. 142, ал. 2 и ал. 4, при спазване изискванията на глава седма от Кодекса на труда, както и забележка III от Списъка на категориите работници и служители, които имат право на платен годишен отпуск по чл. 55, ал. 2, буква “д” от Кодекса на труда от 1951 г.
2. Установяване задължение за разположение на работодателя по реда и условията на Наредба N 2 от 22 април 1994 г. на МТСГ (обн., ДВ, бр. 38 от 1994 г.). 12.2. № 92-00-78 от 12.04.2001 г. (ИБТ, бр. 6 от 2001 г.)
В чл. З, ал. 1 - 4 от Наредба № 2 от 22.04.1994 г. за реда за установяване на задължение за дежурство или за разположение на работодателя (ДВ, бр. 38 от 1994 г.) е предвидено, че когато особеният характер на работата налага, с колективния или индивидуалния трудов договор може да се уговори задължение за работника или служителя да бъде на разположение на работодателя извън територията на предприятието с готовност да осъществи при необходимост трудовата си функция. Мястото на разположението се уговаря между работника или служителя и работодателя. Времето, през което работникът или служителят се намира на разположение, не се включва и не се отчита като работно време и се изплаща съгласно Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения (ДВ, бр. 67 от 1993 г.). Фактически извършената работа през време на разположение се отчита и заплаща като извънреден труд.
№ 08/43 от 09.02.2004 г.
Разпоредбата на чл. 139, ал. 5 от Кодекса на труда предвижда, че за някои категории работници и служители, поради особения характер на работата им, може да бъде установявано задължение да дежурят или да бъдат на разположение на работодателя през определено време от денонощието.
Съгласно чл. 2, ал. 2 от Наредба № 2 от 22.04.1994 г. за реда за установяване задължение за дежурство или разположение на работодателя, дежурството представлява специфични организация на работата при подневно или сумирано отчитане на работното време, при спазване изискванията на КТ относно междудневната и междуседмичната почивка. Това означава, че времето на дежурството е работно време, през което работникът или служителят се явява на работното място и изпълнява работата по трудовото си правоотношение. За целта е необходимо в съответната длъжностна характеристика за работното място или индивидуалния трудов договор да се определи трудовата функция, включително и за времето на дежурството.
В случаите при подневно отчитане на работното време, когато работникът или служителят полага труд през почивните дни и официалните празници, се заплаща извънреден труд. В чл. 3, ал. 1 - 4 от същата наредба е предвидено, че когато особеният характер на работата налага, с колективния или индивидуалния трудов договор може да се уговори задължение за работника или служителя да бъде на разположение на работодателя извън територията на предприятието с готовност да осъществи при необходимост трудовата си функция. Мястото на разположението се уговаря между работника или служителя и работодателя.
Времето, през което работникът или служителят се намира на разположение извън територията на предприятието, не се включва и не се отчита като работно време. В този случай съгласно чл. 8 от Наредбата за допълнителните и другите трудови възнаграждения се заплаща трудово възнаграждение за всеки час или за част от него в размер, не по-малък от 0,09 лв. Фактически извършената работа през времето на разположение се отчита и заплаща като извънреден труд. |
||