Административна практика, свързана с работа минимум за пет работни дни в месеца |
||
Административна практика
№ 91-00-168 от 10.04.1987 г.
Съгласно чл. 114, ал. 2 от Кодекса на труда пенсионерите, домакините, майките, учащите се в трудоспособна възраст и др., незаети в общественото производство лица, могат да сключват трудови договори с предприятията за работа през определени дни от месеца - общо не повече от 5 работни дни в месеца, последователно или разпокъсано, като това време не се признава за трудов стаж.
При сключването на трудови договори по реда на чл. 114, ал. 2 от Кодекса на труда е необходимо да се спазват Инструкцията за списъчния и несписъчния състав на персонала (Известия, бр. 76 от 1956 г.) и Инструкция N 1 за състава на фонда на работната заплата (ДВ., бр., 39 от 1978 г.); а именно: Когато трудовият договор се сключва до 5 работни дни в месеца и работата се извършва в основната и извън основната дейност на предприятието разпокъсано (непоследователни работни дни), лицата се водят в извънсписъчния състав на персонала, а изплатените трудови възнаграждения - във фонда на работната заплата на извънсписъчния състав. Когато трудовият договор се сключва за повече от 1 до 5 последователни работни дни за работа в основната дейност, лицата се водят в списъчния състав на персонала, а изплатените трудови възнаграждения - във фонда на работната заплата на списъчния състав на персонала. В такива случаи трудовите договори по чл. 114, ал. 2 от Кодекса на труда следва да се сключват при наличие на незаети бройки, независимо дали са предвидени специално за тази цел в щатното разписание или са временно незаети и тези лица да се отчитат в списъчния състав на предприятието за дните, през които работят, съгласно Инструкцията за списъчния и несписъчния състав на персонала и съответните указания на Централното статистическо управление. Настоящото е съгласувано с ЦС на БПС.
№ 94-Д-13 от 27.05.1998 г. Когато лицето работи при един и същ работодател общо не повече от 5 работни дни или 40 часа в месеца последователно или разпокъсано, времето не се признава за трудов стаж (чл. 114 от КТ). Работното време по дни или часове за месеца се разпределя при сключването на трудовия договор.
№ 92-135 от 13.11.2001 г.
Съгласно чл. 70, ал. 1 от Кодекса на труда, когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшества от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Единственото ограничение, предвидено в ал. 4 на чл. 70, е, че за една и съща работа с един и същи работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключи само веднъж. От изложеното в запитването е видно, че лицето е било назначено в кооперацията по чл. 114 от КТ, поради което няма пречка с него да бъде сключен трудов договор със срок за изпитване.
№ 26/74 от 12.02.2003 г.
Съгласно чл. 114 от Кодекса на труда (КТ) трудов договор може да се сключва и за работа през определени дни от месеца. Когато работникът или служителят работи при един работодател общо не повече от 5 работни дни или 40 часа в месеца последователно или разпокъсано, времето не се признава за трудов стаж.
Този трудов договор може да бъде с определен и с неопределен срок. Особеното при него е, че страните по трудовото правоотношение трябва да разпределят работното време в рамките на месеца така, както им е удобно и необходимо или се налага от възложената работа. Работодателят е длъжен да осигури на работника или служителя нормални условия за изпълнение на работата по трудовото правоотношение, за която се е уговорил, като му осигури работата, която е определена при възникване на трудовото правоотношение - чл.127, т. 1 от КТ.
Когато работодателят не може да осигури работата, за която е сключен трудовият договор, той може да се прекрати. |
||