Административна практика, свързана с обезщетенията по КТ |
||
Административна практика
№ 70-00-122 от 13.12.1994 г.
Обезщетенията по раздел III на глава десета от Кодекса на труда, в т.ч. по чл. 222, ал. 3 се определят по реда, установен в чл. 228 от Кодекса на труда и § 6 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения, доколкото друго не е указано по определянето им в отделните разпоредби на посочения раздел.
За работник или служител, за когото прекратяването на трудовото правоотношение е възникнало от 1 ноември 1994 г. и същият е ползвал платен годишен отпуск от 14 септември до 30 октомври 1994 г. включително, база за определяне на обезщетението по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда трябва да бъде месец септември 1994 г., тъй като през този месец е отработил 9 работни дни (от 1 до 14 септември 1994 г.). В случая лицето не е отработило пълен работен месец и брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя като полученото среднодневно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни (22) за месец септември 1994 г.
Елементите на брутното трудово възнаграждение, от което се определя посоченият среднодневен размер са установени с § 1 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения. В него се включва и съответното получено възнаграждение над основното трудово възнаграждение за месеца (премии и наднормено), определено според прилаганите системи за заплащане на труда, съгласно договореното с колективния трудов договор и/или Вътрешните правила за работната заплата, както и с индивидуалния трудов договор.
Обезщетенията по чл. 228 от Кодекса на труда не се преизчисляват по реда на § 2 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения. Преизчисленията по този параграф се отнасят само за възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 от Кодекса на труда.
№ 94-Т-6 от 24.02.1995 г.
Съгласно чл. 228, ал. от Кодекса на труда, брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по раздел III на глава десета от Кодекса на труда е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
В § 6 на Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения (обн., ДВ, бр. 67 от 1993 г.) е предвидена разпоредба, съгласно която, когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.
№ 26-00-110 от 20.04.1995 г.
Обезщетението по чл. 222, ал. З от Кодекса на труда се изчислява по реда на чл. 228, ал. 1 от Кодекса на труда и § 6 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения (обн., ДВ, бр. 67 от 1993 г.; изм. и доп. бр. 1 и 63 от 1994 г.). Съгласно § 6 от наредбата, когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като на базата на отработените дни се намира среднодневното брутно трудово възнаграждение за месеца и се умножи по броя на работните дни за този месец. Става дума за непълен предходен месец по смисъла на чл. 228, ал. 1 от Кодекса на труда.
№ 94-Ц-10 от 28.06.1995 г.
Размерът на обезщетението по чл. 222, ал. З от Кодекса на труда се определя от брутното трудово възнаграждение, получено за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за обезщетението или от последното получено от лицето месечно брутно трудово възнаграждение, ако предходния месец не е получено такова, съгласно чл. 228 от Кодекса на труда.
В случай че по силата на ПМС N 99 от 1995 г. (ДВ, бр. 46 от 1995 г.) е увеличено трудовото възнаграждение по трудовия договор за минало време и в резултат на това се увеличава базисното брутно трудово възнаграждение, от което се определя посоченото обезщетение, последното следва да бъде преизчислено по общия ред. Ако не е увеличено трудовото възнаграждение по трудовия договор, преизчисление на обезщетението следва да се извърши служебно на база съответната нова начална работна заплата за заеманата длъжност по таблица - приложение N 3 към чл. 1 от посоченото постановление, но само при условие, че тя е по-висока по абсолютен размер от основното трудово възнаграждение по трудовия договор. Същото се отнася и за преизчисляването на възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 от Кодекса на труда. В случаите, когато увеличението на трудовото възнаграждение по трудовия договор не води до увеличение на брутното трудово възнаграждение, от което е определено възнаграждението за ползвания платен годишен отпуск след 1 януари 1995 г., по реда на § 9 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения се заплаща съответна добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение по трудовото правоотношение.
№ 26-00-216 от 12.07.1995 г.
Размерът на обезщетението по чл. 222, ал. З се определя по реда на чл. 228 от Кодекса на труда от брутното трудово възнаграждение, получено от работника или служителя за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за обезщетението или от последното получено от лицето, когато предходния месец, лицето не е получило трудово възнаграждение. Когато работникът или служителят не е отработил пълен работен (базисен) месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец, съгласно § 6 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения. Ако например, през месец март 1995 г. работникът е отработил 10 дни, след което е излязъл в отпуск по болест до края на месец април, а от 1 май е ползвал платен годишен отпуск и от 29 май 1995 г. е прекратено трудовото правоотношение, размерът на обезщетението по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда следва да бъде определен на база среднодневното брутно трудово възнаграждение, получено през месец март 1995 г. по реда на § 6 от посочената наредба. В брутното трудово възнаграждение, съгласно § 1 от същата наредба следва да се включи и съответната част от получената тримесечна премия, изплатена през месец март 1995 г.
№ 94-А-18 от 02.07.1997 г.
Съгласно чл. 228, ал. 1 от Кодекса на труда, обезщетенията по чл. 224 от Кодекса на труда се определят на базата на брутното трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение или последното, получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение. Съгласно цитираната разпоредба на Кодекса на труда, на тази база следва да бъде начислено и изплатено както обезщетението по чл. 222 от Кодекса на труда, така и обезщетението по чл. 224 от Кодекса на труда за неизползвания платен годишен отпуск за минало време. Съгласно чл. 2, ал. 1, буква “к” от Закона за данък върху общия доход, обезщетенията по чл. 222 от Кодекса на труда не подлежат на облагане с данък общ доход.
№ 62-00-13 от 09.07.1997 г.
Обезщетението по чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда се изплаща на работник или служител, който след прекратяването на трудовия договор е останал без работа поради това уволнение, но за не повече от 30 дни. В случай че лицето е останало без работа поради това, че е било лишено от обективна възможност да търси такава - влошено здравословно състояние, обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ следва да бъде изплатено след изплащането на представения болничен лист и след изтичането на предвидения в разпоредбата срок от 30 дни, като се представи и трудовата книжка за констатация, че лицето не е работило.
№ 92-00-102 от 03.09.1997 г. Обстоятелството, че работникът или служителят ще се пенсионира след уволнението, не оказва влияние на правото му на обезщетение, ако отговаря на изискванията на разпоредбата на чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда.
№ ПП-168 от 02.10.1997 г.
Обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ се дължи от работодателя, когато осъществява уволнения на изрично посочените основания, включително и при съкращаване в щата - чл. 328, ал. 1 от КТ. Съгласно чл. 119 от КТ трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време, включително и относно промяната на заеманата длъжност или работа и трудовото възнаграждение. Когато работникът или служителят приеме промяната в трудовото правоотношение, той няма право на каквито и да било обезщетения, тъй като в случая не се прекратява трудовото правоотношение, а то само е видоизменено.
№ 94-31-13 от 21.11.1997 г.
При прекратяване на трудовото правоотношение на основание чл. 325, т. 11 от КТ - поради смърт на работника или служителя, на наследниците му се изплаща неполучено трудово възнаграждение и обезщетения, на които има право починалият, след представяне на удостоверение за наследници. Съгласно чл. 162, ал. 1 от КТ от 1951 г. при прекратяване на трудов договор поради смърт на работника или служителя (чл. 325, т. 11 от КТ) децата на починалия и съпругата (съпругът) имат право на помощ в размер на една минимална месечна работна заплата за страната. Децата имат право на помощта, ако не са навършили 18-годишна възраст, учащите се в учебни заведения - 24-годишна възраст, а трайно нетрудоспособните - независимо от възрастта.
№ 94-Н-16 от 06.10.1997 г. В търговските дружества, организации, предприятия и звена от стопанската сфера с държавно участие, които са преобразувани, закривани, откривани, сливани или разделяни, увеличен размер на обезщетението при пенсиониране по чл. 222, ал. З от КТ на работниците и служителите, работили през последните 10 години от трудовия си стаж в съответната дейност, се урежда с колективните или индивидуалните трудови договори (чл. 2 от ПМС № 31 от 1994 г.).
№ 67-00-40 от 07.11.1997 г. При прекратяване на трудовото правоотношение независимо от основанието, на което се прекратява, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за изслужено време и старост, той има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е за срок от 2 или 6 месеца в зависимост от условията, на които отговаря всеки работник или служител. Обезщетението се дължи от работодателя, при когото възниква правото на работника или служителя на това обезщетение и се изплаща само веднъж. Всички лица придобиват право на пенсия за изслужено време и старост по реда и при условията на Закона за пенсиите и правилника за приложението му.
№ 387 от 22.12.1997 г.
Брутното трудово възнаграждение за определяне обезщетенията по раздел III, глава 10 от Кодекса на труда (в т.ч. за неизползван платен годишен отпуск и при прекратяване на трудовото правоотношение след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за изслужено време и старост независимо от основанието за прекратяването) е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено (спр. чл. 228, ал. 1 от КТ).
Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява, при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата (спр. § 7 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения, приета с ПМС № 133 от 1993 г.; обн. ДВ, бр. 67 от 1993 г.; изм. бр. 1 от 1994 г.).
№ 37-00-3 от 30.01.1998 г. Когато трудовото правоотношение, възникнало от избор, се прекратява по реда на чл. 337 от Кодекса на труда, на лицето не се дължи предизвестие, тъй като това е прекратяване поради изтичане на срока, за които лицето е избрано. Обезщетението по чл. 220, ал. 1 от КТ се дължи, само когато трудовото правоотношение се прекратява с предизвестие на посочените в Кодекса на труда основания, в случаите когато цялото или част от него не се отработва.
№ 94-В-5 от 06.02.1998 г. Обезщетението по чл. 222, ал. З от КТ се прилага само за работници и служители, които полагат труд по трудово правоотношение. Ако в договора за управлението на ЕООД има клауза за изплащане на обезщетение при прекратяване на договора, след като лицето е придобило право на пенсия за изслужено време и старост, работодателят следва да изплати договореното.
№ 26-00-177 от 06.07.1998 г.
Едно от изискванията на разпоредбата на чл. 222, ал. 2 от КТ за правото на обезщетение “поради болест” е прекратяването на трудовото правоотношение да е осъществено на основание чл. 325, т. 9 или чл. 327, т. 1 от КТ. Когато трудовото правоотношение е прекратено на основание чл. 325, т. З от КТ поради изтичане на срока на договора, лицето няма право на обезщетение по чл. 222, ал. 2 от КТ от работодателя. 28.17. 26-00-10 от 18.01.1999 г. (ИБТ, бр. 3 от 1999 г.)
Работодателят е длъжен да изпълни влязлото в сила решение на съда така, както е постановено, включително и в частта, с която е осъден да заплати на незаконно уволнения работник или служител обезщетение по чл. 225, ал. 1 от КТ. Ако това обезщетение не бъде изплатено доброволно, работникът или служителят може да се снабди с изпълнителен лист и да събере вземането си по реда на изпълнителното производство.
Работникът или служителят не е длъжен да възстанови на работодателя обезщетенията, които е получил при прекратяване на трудовото правоотношение, което прекратяване е признато от съда за незаконосъобразно, тъй като се счита, че ги е получил добросъвестно. Разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от КТ установява правилото, че добросъвестността при осъществяване на трудовите права и задължения се предполага до установяване на противното.
ГИТ № 2100/0004 от 06.04.1999 г.
Изискванията на чл. 222, ал. З от КТ претърпяват модификация във връзка с прилагането на този текст спрямо учителите, отговарящи на условията на чл. 5, ал. 1 от Закона за пенсиите. Съгласно общите изисквания на чл. 222, ал. З от КТ е необходимо, на първо място, да е налице прекратяването на трудовото правоотношение, като основанието за това е без значение - по взаимно съгласие, с предизвестие от работника или служителя, дисциплинарно уволнение или с предизвестие от работодателя. Последният пример изключва възможността прекратяването да е станало на основание чл. 328, ал. 1, т. 10 от КТ, тъй като работодателят може да осъществява това свое правомощие едва след навършването на 58 години от учителките и съответно 60 години - от учителите.
На второ място е необходимо към момента на прекратяването на трудовия договор работникът или служителят да е придобил право на пенсия за изслужено време и старост по смисъла на Закона за пенсиите (ЗП). В конкретния случай - спрямо учителите е приложим чл. 5, ал. 1 от ЗП, който изисква при навършена 52-годишна възраст жените да са набрали 20 години учителски трудов стаж, а за мъжете - при 57-годишна възраст съответно 25 години учителски трудов стаж.
На трето място, за получаване на по-големия размер от 6 брутни работни заплати на разглежданото обезщетение е необходимо учителят да е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия си стаж. Без значение би бил фактът, че между учителя и неговия работодател през този период са били сключвани последователно два или повече трудови договора - срочни или безсрочни - дори и да има промеждутъци между тях, стига през това време той да не е работил другаде, извън системата на образованието. Възможно е в паузата между две трудови правоотношения лицето да е било регистрирано в бюрото по труда - не може да се смята, че през този период е придобит трудов стаж при друг работодател. Чл. 1, ал. 2 от ПМС № 31 от 11.02.1994 г. предвижда, че обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ в размер на 6 брутни работни заплати се определя и на педагогическите кадри, когато през последните десет години от трудовия си стаж преди придобиване право на пенсия за изслужено време и старост са работили в организации и звена на бюджетна издръжка в сферата на образованието. В заключение ще припомним, че преценката за наличието на изискванията по ал. 3 на чл. 222 от КТ се извършва за всеки отделен случай. Това обезщетение може да се изплаща само веднъж.
№ 94-3-34 от 28.05.1999 г.
Съгласно разпоредбата на чл. 345, ал. 1 от КТ при възстановяване на работника или служителя на предишната му работа от работодателя или от съда той може да я заеме, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини.
От текста на разпоредбата следва, че срокът за работника или служителя тече от датата, когато е получил съобщението от съда, че е възстановен на предишната си работа. Когато незаконно уволнен работник или служител бъде възстановен на работа и след явяването му в предприятието, за да заеме работата, на която е възстановен, не бъде допуснат да я изпълнява, работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на явяването му до действителното му допускане на работа - чл. 225, ал. З от КТ. Давностният срок за предявяване на иск пред съда за дължимо от работодателя обезщетение по КТ е тригодишен и тече от датата, когато е възникнало правото на това обезщетение. Съгласно чл. 172, ал. 2 от Наказателния кодекс длъжностно лице, което не изпълни заповед или влязло в сила решение за възстановяване на неправилно уволнен работник или служител се наказва с лишаване от свобода до три години.
№ 92-00-56 от 22.04.1999 г.
Когато се преценява правото на работника или служителя на обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ в размер на брутното трудово възнаграждение за срок от 6 месеца, се изхожда от понятието “работодател”, установено в § 1, т. 1 от КТ. Съгласно тази разпоредба “работодател” е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и др. под.), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение. С ПМС № 31 от 1994 г. за увеличаване в някои случаи размерът на обезщетенията по чл. 222, ал. З от КТ е предвидена възможност при определени условия за някои категории работници и служители да получат обезщетението за срок от 6 месеца, когато са работили в една и съща сфера. За медицинските кадри се ползва разпоредбата на чл. 1, ал. 2 от постановлението, съгласно която може да се получи увеличен размер на обезщетението по чл. 222, ал. 2 от КТ за срок от 6 месеца, ако през последните 10 години от трудовия си стаж лицето е работило в организации и звена на бюджетна издръжка в сферата на социалните грижи. За останалия персонал тази разпоредба не се прилага.
№ 26-00-165 от 01.06.1999 г.
Право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 от КТ имат работниците и служителите, чието прекратяване на трудовото правоотношение е осъществено на изрично посочените основания: поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 30 дни. При прекратяване на трудовия договор на основание чл. 328, ал. 1, т. 11 от Кодекса на труда работникът или служителят няма право на обезщетение по чл. 222, ал. 1. Ако работникът или служителят не е съгласен с основанието, на което е прекратен трудовият договор, той може да оспори заповедта за прекратяване по съдебен ред в 6-месечен давностен срок, считано от датата на уволнението.
№ 94-Н-180 от 16.11.2000 г.
От данните в запитването става ясно, че лицето има трудов стаж в сферата на образованието като педагог и директор на ЦДГ, една година е получавало обезщетение за безработица, една година е било без работа и след това отново постъпва на работа в сферата на образованието, но не се уточнява на каква длъжност.
Съгласно чл. 1, ал. 2 от ПМС № 31 от 1994 г. на обезщетение по чл. 222, ал. З от Кодекса на труда в увеличен размер за срок от 6 месеца имат право педагогическите кадри, когато през последните десет години от трудовия си стаж преди придобиване право на пенсия за изслужено време и старост (за Осигурителен стаж и възраст) са работили в организации и звена на бюджетна издръжка в сферата на образованието. От данните, посочени в запитването, може да се направи изводът, че лицето не отговаря на изискванията на посочената по-горе разпоредба и ще има право на обезщетение по чл. 222, ал. З КТ за срок от 2 месеца.
Преценката относно правото на обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ за срок от 2 или 6 месеца е на работодателя, с когото се прекратява трудовото правоотношение. В случай че работникът или служителят счита, че преценката е неправилна, той може да се обърне с иск пред съда. Давностният срок за предявяване на иска е 3-годишен и тече от датата, когато по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.
№ 94-05-16 от 28.12.2000 г.
Съгласно чл. 222, ал. З от Кодекса на труда при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за изслужено време и старост (осигурителен стаж и възраст), независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия си стаж - за срок от 6 месеца.
От изложеното в казуса е видно, че до 01.04.2000 г. работодател на лицето е било акционерното дружество, където е работило през последните 10 години от трудовия си стаж, а от 06.04.2000 г. - в дружество за заетост съгласно чл. 56 от Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта след регистрирането му в съответното бюро по труда. Дружеството за заетост е осигурило работа на лицето в същото акционерно дружество, от което е било освободено. Едновременно с това лицето е сключило договор за допълнителен труд по чл. 111 от КТ с акционерното дружество, където е насочено. Договорът за допълнителен труд по чл. 111 от КТ (външно съвместителство) се сключва след писмено съгласие на основния работодател. В конкретния случай това е дружеството за заетост, т.е. този договор няма самостоятелен характер. Ето защо, лицето има право на обезщетение по чл. 222, ал. З от КТ в размер на 2 брутни работни заплати от последния работодател - дружеството за заетост.
№ 94-И-186 от 01.12.2000 г.
В чл. 222, ал. З от Кодекса на труда е предвидено, че при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за изслужено време и старост (осигурителен стаж и възраст), независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия си стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.
Ако работникът или служителят през последните 10 години от трудовия си стаж прекрати трудовия договор с работодателя си, отиде на работа при друг работодател и отново се върне при първия, той няма да отговаря на изискванията на чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда, поради което няма да има право на обезщетение от 6 брутни заплати. Преценката относно правото на лицето при прекратяване на трудовото му правоотношение да получи обезщетение от 2 или 6 брутни заплати се извършва от работодателя във всеки отделен случай и подлежи на съдебен контрол.
№ 94-К-119 от 07.06.2001 г.
Съгласно чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. Посоченото обезщетение се изплаща при прекратяване на трудовия договор независимо от основанието за прекратяване, включително и при дисциплинарно уволнение. Разпоредбата на § 118 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на КТ се прилага при трудови правоотношения, които не се прекратяват, и тя не е във връзка с чл. 224, ал. 1 от КТ.
№ 94.ММ.75 от 31.10.2001 г.
Съгласно чл. 42, ал. 2 от Кодекса за задължително обществено осигуряване, когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до два месеца от прекратяване на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 75 календарни дни. В тези случаи паричното обезщетение не се изплаща на лица, които получават пенсия или обезщетение за оставане без работа, изплащано по Кодекса на труда, Закона за държавния служител, Закона за висшето образование, Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и Закона за Министерството на вътрешните работи. На основание на разпоредбата на чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. Поради което лицето може да получи това обезщетение по чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда, след като му бъде изплатено паричното обезщетение за срока на неработоспособността. Срокът, през който може да се потърси това право за изплащане на паричното обезщетение, по Кодекса на труда е 3 години.
№ 26/94 от 16.10.2001 г.
Съгласно чл. 70, ал. 1 от Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта (ЗЗБНЗ) паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на регистрация на безработните лица в бюрото по труда. Следва да се има предвид, че безработните лица са длъжни да се регистрират в бюрото по труда не по-късно от 3 месеца от датата на прекратяване на трудовия договор (чл. 68, ал. 1 от ЗЗБНЗ). Обезщетението за безработица се изплаща ежемесечно в зависимост от трудовия стаж на лицето за период от 4 до 2 месеца (чл. 71, ал. 1 от ЗЗБНЗ), като в този период не се включва срокът на обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ и тези две обезщетения не могат да се получават едновременно (ал. 2).
№ 61-180 от 14.11.2001 г.
Съгласно чл. 222, ал. З от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия си стаж - за срок от 6 месеца. За да има лицето право на обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ е необходимо трудовото правоотношение да е прекратено, след като лицето е придобило право на пенсия. Ако трудовото правоотношение е прекратено преди лицето да придобие право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, няма право на обезщетение по чл. 222, ал. 3 КТ.
№ 12-297 от 06.11.2001 г.
Разпоредбата на чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда предвижда, че при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 30 дни, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя, т. е. това са случаите на прекратяване на трудово правоотношение на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 - 4 от КТ. Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, в сила от 31.03.2001 г., в текста на чл. 328, ал. 1, т, 4 се промени продължителността на спиране на работа от 30 дни на 15 работни дни. Изплащането на обезщетение е последица от прекратяване на трудов договор. По тази причина основанието за изплащане на обезщетение по чл. 222, ал. 1 от КТ следва да се разглежда и прилага в смисъла на основанието за прекратяване по чл. 328, ал. 1, т. 4 от КТ - спиране на работа за повече от 15 работни дни.
№ 02/67 от 10.12.2001 г. (ИБТ, бр. 2 от 2002 г.)
С § 118 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, в сила от 31.03.2001 г., се предвиди една правна възможност за изплащане на обезщетение за неползвани платени годишни отпуски до 31.12.2000 г. за работещите по трудово правоотношение.
Следователно спрямо държавните служители тази разпоредба не намира приложение, тъй като статутът им се регламентира от Закона за администрацията, Закона за държавния служител и актовете за тяхното прилагане.
При преминаване от трудово към служебно правоотношение на лицата по § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния служител, трудовото им правоотношение се прекратява по реда на чл. 325, т. 12 от Кодекса на труда. Съгласно § 4, ал. 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния служител правата на лицата по § 3, придобити по трудово правоотношение, се запазват, доколкото са предвидени в този закон. Това обаче не означава, че не може за неползваните платени годишни отпуски до момента на преминаване от трудово към служебно правоотношение да бъдат изплатени обезщетения. При изплащането им трябва да се има предвид, че изчисляването на обезщетението следва да се осъществи при спазване изискванията на чл. 224 и 177 от КТ.
№ 94.НН.185 от 04.06.2002 г.
1. Трудовото възнаграждение (основно и допълнително) на работника или служителя се определя с трудовия договор при спазване на Кодекса на труда, нормативните актове по работната заплата и колективните трудови договори.
2. Съгласно § 1 от допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения, приета с ПМС № 133 от 14.07.1993 г. (обн., ДВ, бр. 67 от 1993 г.; изм., бр. 1 от 1994 г., в сила от 1.01.1994 г., бр. 63 от 1994 г., бр. 29 от 1996 г, бр. 24 от 1997 г., в сила от 1.02.1997 г., изм., бр. 25 от 1999 г., в сила от 1.03.1999 г.) в брутното трудово възнаграждение за определяне възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 или на обезщетенията по чл. 228 от Кодекса на труда се включват и възнагражденията над основното трудово възнаграждение, определено според прилаганите системи за заплащане на труда, приети с вътрешните правила за организация на работната заплата.
3. Възнаграждението над основното трудово възнаграждение, определено според прилаганите системи на заплащане на труда, е елемент от базисното брутно трудово възнаграждение, от което се определя възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 от КТ или обезщетенията по чл. 228 от КТ съгласно § 1 от допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения, приета с ПМС № 133 от 14.07.1993 г. Това означава, че в базисното брутно трудово възнаграждение се включва получената сума от допълнително материално стимулиране, която се полага само за същия базисен месец.
№ 94-ДД-255 от 31.05.2002 г.
В § 118 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда е предвидено, че до 31.03.2002 г. по взаимно писмено съгласие между страните по трудовото правоотношение неизползваните до 1.01.2001 г. платени годишни отпуски или част от тях могат да бъдат компенсирани с обезщетение, определено по реда на чл. 177, независимо че трудовото правоотношение не е прекратено. Това е една правна възможност, която зависи от финансовите възможности на работодателя и няма задължителен характер. Цитираната разпоредба има действие до 31.03.2002 г. независимо от това, че по силата на съдебно решение, с което лицето е възстановено на работа, се приема, че трудовото му правоотношение не е прекратявано от датата на уволнението до момента на възстановяването. При последващо уволнение, ако лицето има неизползван платен годишен отпуск, следва да му бъде изплатено по силата на чл. 224, ал. 1 от КТ, обезщетение за неизползван платен годишен отпуск.
№ 26/231 от 08.07.2002 г.
В разпоредбата на чл. 222, ал. 1 от КТ е предвидено, че при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Следователно законът позволява уговаряне с КТД само на размера (срока) на обезщетението, но не и разширяване на основанията за прекратяване на трудовото правоотношение, при които се дължи това обезщетение.
№ 94.ЕЕ.201 от 30.08.2002 г.
1. Съгласно чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия си стаж - за срок от 6 месеца. От този текст следва, че за да бъде изплатено обезщетение по чл. 222, ал. З от КТ е необходимо не само работникът или служителят да е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст преди датата на освобождаването му от работа, но и да бъде прекратено трудовото му правоотношение. Следователно размерът на обезщетението по чл. 222, ал. З от КТ следва да бъде определен съгласно действащата в момента на прекратяването на трудовото правоотношение законова уредба, а не към момента на придобиване на правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
2. Съгласно § 4 от преходните разпоредби на Наредбата за работното време, почивките и отпуските, работниците и служителите, които на основание чл. 55, ал. 2, б. “б” от КТ от 1951 г. (като поощрение за непрекъснат трудов стаж в едно и също предприятие, учреждение или организация) и чл. 53 от Наредбата за отпуските на работниците и служителите от 1958 г. към 31 декември 1986 г, са придобили и ползвали право на 3 работни дни допълнителен платен годишен отпуск, продължават да ползват този отпуск, при условие че работят в същите дейности. Ако работниците и служителите в дадено дружество отговарят на горните изисквания, могат да ползват посочения допълнителен отпуск. В случай че някои от тях не са придобили и ползвали горния допълнителен платен годишен отпуск към 31 декември 1986 г. или не работят в същите дейности, където са придобили правото на този отпуск, нямат право да го ползват. По тази причина не може в колективен трудов договор, както и по реда на чл. 156а КТ да се уговаря увеличен размер на такъв вид допълнителен отпуск.
№ 04.3/55 от 07.02.2003 г.
При прекратяване на трудовите правоотношения на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда работодателят следва да отправи писмено предизвестие в сроковете, определени в чл. 326, ал. 2 КТ. Работодателят може да ги прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на страните обезщетение по чл. 220, ал. 1 от КТ в размер на брутното им трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието.
Съгласно чл. 222, ал. 1 КТ при уволнение поради закриване на предприятието лицата имат право на обезщетение от работодателя в размер на брутното им трудово възнаграждение за времето, през което са останали без работа, но за не повече от 1 месец. Едновременно с това е предвидено, че ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок. От изложеното по-горе се прави изводът, че по смисъла на чл. 222, ал. 1 от КТ оставането без работа касае всеки период, в който лицето не е работило или не се е намирало в трудово правоотношение. Оставането без работа или постъпването на работа с по-ниско възнаграждение на лицата, за които е отправено запитването, се доказва с трудовата им книжка, която следва да бъде представена след изтичането на месеца, за да получат това обезщетение. Съгласно § 1 от заключителните разпоредби на ПМС № 227 от 1993 г. новият образец трудова книжка се издава на работници и служители, постъпващи за първи път на работа, както и на работници и служители с изгубена или унищожена трудова книжка - чл. 348, ал. 2, чл. 350, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда. Оформянето на трудовия стаж следва да бъде извършено от председателя на ликвидационната комисия, тъй като на него са възложени правомощията за прекратяване на всички трудови правоотношения, включително и на бившия ръководител на предприятието.
№ 94.ЖЖ/9 от 24.02.2003 г.
От запитването не става ясно дали съдебното решение за възстановяване на работа е влязло в сила, поради което следва да се има предвид, че в сила влизат решенията, които не подлежат на обжалване; срещу които не е подадена въззивна или касационна жалба в определения от закона срок или подадената жалба е оттеглена; по които подадената касационна жалба не е уважена (чл. 219 от ГПК). Влязлото в сила решение е задължително за страните и техните наследници и правоприемници, за съда, който го е издал, и за всички други съдилища и учреждения в страната (чл. 220 от ГПК). Разпоредбата на чл. 172, ал. 2 от Наказателния кодекс предвижда наказателна отговорност лишаване от свобода до три години за длъжностно лице, което не изпълни влязло в сила решение за възстановяване на неправилно уволнен работник или служител. По отношение на неизплатените съгласно съдебното решение обезщетения следва да се има предвид следното: Разпоредбата на чл. 237, б. “а” от Гражданския процесуален кодекс определя влезлите в сила решения на съдилищата като подлежащи на принудително изпълнение. В тази връзка лицето може да подаде писмена молба за издаване на изпълнителен лист въз основа на влязлото в сила съдебно решение до първоинстанционния съд, който е разглеждал делото (чл. 242, ал. 1, 2 и 4 от ГПК).
№ 29 от 19.05.2003 г.
Съгласно чл. 1, ал. 2 от ПМС № 31 от 1994 г. за увеличаване при някои случаи на размера на обезщетенията по чл. 222, ал. 2 от КТ, обезщетение по чл. 222, ал. З от Кодекса на труда в размер на шест брутни заплати се определя и на медицинските кадри, когато през последните десет години от трудовия си стаж са работили в организации и звена на бюджетна издръжка в сферата на здравеопазването.
От запитването е видно, че лицето до 31.01.2001 г. е работило като лекар в ДКЦ-1 Русе - ЕООД, търговско дружество, финансирано от РЗОК-Русе, след което от 01.02.2002 г. е постъпило на работа по трудов договор в МБАЛ - Русе - АД, финансирана от държавния бюджет и РЗОК - Русе. Тъй като служителят не отговаря на изискванията на посочената по-горе разпоредба - последните 10 години от трудовия си стаж да е работил в организации и звена на бюджетна издръжка в сферата на здравеопазването следва да се приеме, че при прекратяване на трудовото му правоотношение същият ще има право на обезщетение от две брутни заплати.
№ 33/747 от 16.09.2003 г.
Съгласно § 7 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби (ДПЗР) на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения (НДДТВ) размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по КТ при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.
Чрез този текст се гарантира единствено минималният размер, от който се изчислява съответното обезщетение по Кодекса на труда в случаите, когато е изтекъл продължителен период от получаването на последното брутно трудово възнаграждение, какъвто е и случаят, посочен в запитването - продължително съдебно производство.
Във връзка с това разпоредбата на § 7 от ДПЗР на НДДТВ ще намери приложение, в случай че към момента на възникване на основанието за изплащане на обезщетението за неползвания платен годишен отпуск по чл. 224 от КТ последното брутно трудово възнаграждение на работника или служителя е по-ниско от установената за страната минимална работна заплата към същия момент.
№ 94. КО/304 от 24.10.2003 г.
Разпоредбата на чл. 200 от Кодекса на труда предвижда, че за вреди от трудова злополука или професионална болест, които са причинили временна неработоспособност, инвалидност или смърт на работника или служителя, работодателят отговаря имуществено, независимо от това дали негов орган или друг негов работник или служител има вина за настъпването им. В тези случаи работодателят дължи обезщетение за разликата между причинената вреда - неимуществена и имуществена, включително пропуснатата полза, и обезщетението и/или пенсията по общественото осигуряване.
Всяко внезапно увреждане на здравето, станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило неработоспособност или смърт, е трудова злополука (чл. 55, ал. 1 от КСО). Съгласно чл. 57 от КСО осигурителят е длъжен в срок от 3 работни дни да декларира пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт всяка трудова злополука. Ако осигурителят не декларира злополуката, пострадалият или неговите наследници имат право в срок от една година от злополуката да я декларират пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт.
№ 94 ИИ/68 от 10.02.2004 г.
I. Съгласно чл. 326, ал. 1 от КТ работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя. Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора - ал. 2 на чл. 326 от КТ.
В чл. 220, ал. 1 от КТ е предвидено, че страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
II. При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването и да я предаде незабавно на работника или служителя - чл. 350, ал. 1 от КТ.
Съгласно разпоредбата на чл. 226, ал. 2 и 3 от КТ работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя за вредите, които той е претърпял поради незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на прекратяването на трудовото правоотношение до предаване на трудовата книжка на работника или служителя.
Трудовоправен спор във връзка с несвоевременно предаване на трудовата книжка и претърпените от това вреди се решава по съдебен ред. Срокът за предявяване на иск е тригодишен, считано от деня, в който правото, предмет на иска е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено - чл. 358, ал. 1, т. З и ал. 2, т. 2 от КТ.
№ 33/292 от 22.03.2004 г.
При обявяване на уволнението за незаконно и възстановяване на уволнения работник или служител на работа отпадат основанията за обезщетенията, получени при уволнение - в случая по чл. 220, ал. 1 от Кодекса на труда за неспазено предизвестие, и те са дължими. Без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение, освен за: получени аванси; надвзети суми вследствие на технически грешки; данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; запори, наложени по съответния ред и удръжки в случаи на осъществяване на ограничена имуществена отговорност, когато работникът или служителят не оспори основанието или размера на отговорността (чл. 272, ал. 1 от КТ).
Поради това, ако работникът или служителят не възстанови доброволно полученото при прекратяването на трудовото правоотношение обезщетение по чл. 220, ал. 1 от КТ за неспазено предизвестие, работодателят може да подаде иск в съда за възстановяването на тази сума, тъй като основанието за получаването й е отпаднало.
№ 94 ПП/283 от 14.09.2004 г.
На 04.03.2003 г. лицето е постъпило на работа като охранител по трудов договор, който е прекратен на 24.06.2004 г. В заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение е записано да му се изплати обезщетение за неизползван платен годишен отпуск само за 2004 г., което работодателят отказва да му изплати докато не плати половината от трудовото си възнаграждение на лицето, което е работило на неговата длъжност до края на месеца. Съгласно чл. 224, ал. 1 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж.
Посоченото обезщетение се изчислява по реда на чл. 177 към деня на прекратяването на трудовото правоотношение.
В чл. 272, ал. 1 от КТ е предвидено, че без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: 1. получени аванси; 2. надвзети суми вследствие на технически грешки; 3. данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; 4. осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; 5. запори, наложени по съответния ред; 6. удръжки в случая по чл. 210, ал. 4. Обстоятелството, че друг работник е работил на неговата длъжност след прекратяване на трудовия му договор е без значение с оглед изплащане на дължимото му от работодателя обезщетение за неизползван платен годишен отпуск. Трудовоправен спор във връзка с изплащане на посоченото обезщетение се решава от съответния съд. Срокът за предявяване на иск е 3-годишен, считано от деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред - чл. 358 ал. 1, т. 3 и ал. 2, т. 2 от КТ.
№ 12/4594 от 9.11.2004 г.
В случаите, когато едно лице работи не повече от 5 работни дни или 40 работни часа в месеца - последвателно или разпокъсано, това отработено време не се признава за трудов стаж (чл. 114 от КТ). Независимо дали това отработено време се признава или не за трудов стаж, се приема че лицето работи по трудов договор и има всички права по трудово правоотношение, включително и на обезщетение за оставане без работа по чл. 222, ал. 1 от КТ при прекратяване на трудовия договор на някое от посочените в този текст основания. Такова обезщетение се дължи и при прекратяване на трудовия договор на пенсионери, поради съкращение в щата (чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ), тъй като обратното решение би противоречало на разпоредбата на чл. 8, ал. 3 от КТ за недопускане на дискриминация при ползване на права по трудово правоотношение.
№ 26/488 от 24.11.2004 г.
В чл. 222, ал. 1 от КТ е предвидено, че при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, както и при съкращаване в щата, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец.
Обстоятелството, че същият е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, е без значение с оглед изплащането на това обезщетение. Ако работникът или служителят към датата на прекратяване на трудовото правоотношение е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, той има право на предвиденото в чл. 222, ал. З КТ обезщетение от две или шест брутни заплати в зависимост от това, на кое от условията отговаря.
Обезщетенията по чл. 222, ал. 1 и З от КТ се дължат от работодателя на различни основания, поради което лицето ще има право и на двете обезщетения, ако са налице предвидените в разпоредбите изисквания.
№ 94ММ/675 от 29.12.2004 г.
Разпоредбата на чл. 30а от Закона за насърчаване на заетостта предвижда, че за изпълнение на програмите и мерките за насърчаване на заетостта се предоставят средства, предназначени за трудови възнаграждения; допълнителни възнаграждения по минимални размери, установени в Кодекса на труда и в нормативните актове по прилагането му (напр. допълнително възнаграждение за продължителна работа); възнаградения за основен платен годишен отпуск по чл. 155 от Кодекса на труда; дължимите вноски за сметка на работодателя за фонд “Пенсии”, фонд “Трудова злополука и професионална болест”, фонд “Общо заболяване и майчинство” върху изплатеното трудово възнаграждение, както и парични обезщетения по чл. 40, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване - за първия работен ден от временната неработоспособност.
Както е видно, обезщетението по чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда не е предвидено в средствата за изпълнение на програмите и мерките за насърчаване на заетостта. От друга страна всяко лице, което отговаря на законовите изисквания за придобиване право на обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ (придобитото право на пенсия за осигурителен стаж и възраст към момента на прекратяване на трудовия договор), следва да го получи. Ето защо посоченото обезщетение е дължимо от последния работодател.
При отказ на работодателя да изплати обезщетението работникът или служителят може да го потърси по съдебен ред. Давностният срок е 3-годишен и започва да тече от момента, в който вземането е станало изискуемо. В случая това е моментът на прекратяване на трудовото правоотношение.
№ 94 СС/24 от 01.02.2005 г.
Когато работникът или служителят не може да изпълнява в пълен обем задълженията си по трудовия договор, поради намалена работоспособност, но няма пречка да изпълнява други трудови задължения или уговорените в намален обем, той се трудоустроява. В експертното решение на здравните органи се посочват противопоказаните условия на труд и здравните органи са тези, които решават дали работникът или служителят може да продължи да изпълнява същите задължения, при облекчени условия, или да бъде преместен на по-лека работа.
Работодателят е длъжен да се съобрази с решението на здравните органи. Ето защо чл. 217 от КТ предвижда задължение за работодателя да заплати обезщетение на трудоустроения работник или служител, ако не се съобрази с решението. Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение от деня, в който работодателят получи предписанието за трудоустрояване, до неговото изпълнение.
Но ако работникът е заемал длъжност, която е определена за трудоустроено лице, и здравните органи преценят, че изпълнението й няма да навреди на здравословното му състояние, той може да продължи да я изпълнява, като в този случай не е необходимо преместване на друга длъжност или облекчаване условията на изпълняваната работа. От това следва, че работодателят не дължи обезщетение по чл. 217 от КТ. Задължението на работодателя да заплаща разликата във възнаграждението (чл. 320 от КТ) възниква в случаите, когато трудоустроеният работник или служител е преместен на по-ниско платена работа. След като работникът или служителят не е преместен на длъжност с по-ниско заплащане, то работодателят не дължи заплащане на разлика във възнагражденията.
№ 26/60 от 24.02.2005 г.
В случай че работодателят не желае доброволно да изплати дължимите парични суми на работник или служител, единственият начин да съберат вземанията си, е по съдебен ред. Делата по трудови спорове са безплатни. Съгласно чл. 344, ал. 4 от КТ трудовите спорове се разглеждат от районния съд в тримесечен срок от постъпването на исковата молба и от окръжния съд - в едномесечен срок от постъпването на жалбата, като съгласно чл. 126а, ал. 1, б. “н” от Гражданско процесуалния кодекс (ГПК) при направено искане от ищеца исковете за парични вземания по трудови правоотношения могат да се разглеждат по реда на бързото производство (гл. XII “а” ГПК). Давностният срок за предявяване на иск пред съда е тригодишен и тече от датата, когато е трябвало да се извърши плащането по съответния ред.
№ 94ЦЦ/17 от 09.03.2005 г.
Разпоредбата на чл. 228 от Кодекса на труда (КТ) регламентира, че брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по раздел III на глава Х от КТ (вкл. обезщетението по чл. 214) е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
Съгласно § 7 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения (НДДТВ) размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на обезщетенията по КТ при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.
От изнесените в запитването данни е видно, че съществува висящ трудов спор по чл. 214 от КТ. При наличие на такъв спор размерът на претендираното обезщетение при временно отстраняване от работа и основателността на иска ще бъдат преценявани от съда. Съдът постановява решението си, като преценява събраните по делото доказателства и доводите на страните по свое убеждение. Той основава решението си върху приетите от него за установени обстоятелства по делото и върху закона. Това означава, че съдът би следвало да съобрази решението си с действащите разпоредби на КТ, НДДТВ и Закона за деноминация на лева, които са приложими и относими към трудовия спор.
№ 94-ЕЕ-119 от 13.05.2003 г.
В чл. 224, ал. 1 КТ е предвидено, че при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се признава за трудов стаж. При изплащане на посоченото обезщетение не е предвидено приложение на § 4 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения, отнасящ се до коригиране с коефициент на среднодневното брутно трудово възнаграждение по чл. 177 от КТ.
В посочената по-горе наредба изрично е посочено, че коригиращия коефициент по § 4 се използва при изчисляване на възнаграждението за времето на ползване на платения годишен отпуск от работника или служителя по реда на чл. 177 от КТ.
Съгласно чл. 228, ал. 1 от КТ, брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел (в т.ч. и обезщетението чл. 224 от КТ) е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
Както е видно от разпоредбата, при определяне на обезщетенията по раздел III от КТ за база се взема предходният месец - и когато датата на прекратяване на трудовия договор е 1-во число на месеца и когато е друго число.
За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни - чл. 177 от КТ. Разпоредбата на чл. 177 от КТ не предвижда възможност за база при изчисляване на възнаграждението за времето на ползване на платения годишен отпуск да се вземе същия месец - месецът на ползването, ако лицето има отработени повече от 10 работни дни. Изискването е работникът или служителят в предходния месец да има отработени най-малко 10 работни дни. Същото се отнася и при определяне размера на обезщетението за неизползван платен годишен отпуск.
№ 29/4 от 29.06.2005 г. (ИБТ, бр. 9 от 2005 г.)
Елементите на брутното трудово възнаграждение, от което се определят обезщетенията по чл. 222, ал. 3 и чл. 224 от Кодекса на труда, са установени с § 1 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и другите трудови възнаграждения, приета с ПМС № 133/1993 г. В него се включва и възнаграждението, получено над основното трудово възнаграждение, определено според прилаганите системи за заплащане на труда.
В тази връзка считаме, че средствата за работна заплата, които се изплащат в размер до 40 на сто от размера на приходите, реализирани по договори с Националната здравноосигурителна каса за изпълнени клинични пътеки, за извършени дейности и изследвания от високоспециализираната и специализираната извънболнична помощ и приходите от медицински и немедицински услуги, са елемент от брутното трудово възнаграждение, от което се определя размерът на съответните обезщетения по Кодекса на труда.
|
||