Административна практика, свързана с неизпълнение на трудовите норми |
||
Административна практика
№ 26/67 от 18.02.2003 г.
Съгласно чл. 266, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) при неизпълнение на трудовите норми по вина на работника или служителя той има право на трудово възнаграждение според изработеното. В тези случаи изработеното трудово възнаграждение може да бъде по-малко от минималната работна заплата, установена за страната.
Нарушение на трудовата дисциплина е налице, когато работникът или служителят не изпълнява условията по трудовия договор - чл. 187, т. 10 от КТ. Разпоредбите на чл. 245 от КТ гарантират изплащането на трудовото възнаграждение само при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения от работника или служителя. В тези случаи ежемесечно се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер на минималната месечна работна заплата, установена за страната, като разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително, заедно с лихва, равна на основния лихвен процент за съответния период.
№ 94 ОО/6 от 28.02.2005 г.
Работодателят може да обяви престой, когато по производствени причини се налага преустановяването на работата в даден участък или работно място. Това налага преместването на работниците или служителите на нова работа в същото населено място, която трябва да съответства на квалификацията и здравословното им състояние.
Когато няма възможност за преместване на друго работно място, работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага (чл. 173, ал. 4 от КТ).
Следва да се има предвид, че за времето на престой не по вина на работника или служителя той има право на брутното трудово възнаграждение (чл. 267, ал. 1 от КТ). |
||