Административна практика, свързана с друга работа поради, производствена необходимост |
||
Административна практика
№ 26-00-6 от 12.01.1995 г.
За времето, през което работникът или служителят е изпълнявал друга работа поради производствена необходимост по реда на чл. 120, той получава трудово възнаграждение за изпълняваната работа, но не по-малко от брутното възнаграждение за основната работа, съгласно чл. 267, ал. З от Кодекса на труда.
В брутното трудово възнаграждение в посочения случай се включват: основното трудово възнаграждение и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, определени с индивидуалния трудов договор, съгласно § 8 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения.
Допълнителни трудови възнаграждения с постоянен характер са тези по чл. З - 6, по т. 4 и 5 от § 1, както и тези по ал. 1 на чл. 2 от посочената наредба, които се полагат и изплащат регулярно (текущо) през месеца в зависимост от отработеното време от работника или служителя.
Когато при производствена необходимост трудовото възнаграждение за изпълняваната работа е по-малко по размер от съответното брутно възнаграждение на лицето за основната работа, последното се начислява във ведомостта за заплати в отделна графа (ред) “трудово възнаграждение по чл. 267, ал. З от Кодекса на труда”, като се посочва общият му размер, без да се диференцира по съответни елементи.
№ 26/54 от 11.03.2002 г.
Съгласно разпоредбата на чл. 120, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя, без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случай на престой - докато той продължава.
От посочената разпоредба следва, че при условията на чл. 120 от КТ не се променя длъжността или работата, която изпълнява работникът или служителят, за която има сключен трудов договор, а само временно, по посочените причини, на работниците и служителите се възлага друга работа. Изхождайки от горното, следва изводът, че при това възлагане на друга работа, работодателят няма задълженията, визирани в чл. 62, ал. З от КТ и чл. З, т. 1, б. “б” от Наредба № 5 от 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от Кодекса на труда. |
||