Административна практика, свързана със заплащане при престой |
||
Административна практика
№ 92-00-69 от 25.04.1996 г.
В брутното трудово възнаграждение по чл. 267, ал. 1 от Кодекса на труда се включват основното трудово възнаграждение и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, определени с индивидуалния трудов договор на работника или служителя, съгласно § 8 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения.
Допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер са тези по чл. З - 6 от посочената наредба, както и тези по ал. 1 на чл. 2 от нея, които се получават текущо, ежемесечно в зависимост от отработеното време. Времето, през което работникът или служителят е бил в престой не по своя вина, се зачита за отработено време, включително при сумирано изчисляване на работното време.
№ 94-00-12 от 11.01.2002 г.
Съгласно чл. 127, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда работодателят е длъжен да осигури на работника или служителя нормални условия за изпълнение на работата, която е определена при възникване на трудовото правоотношение, т. е. за която се е уговорил. Ако работодателят не осигури работата, за която се е уговорил с работника или служителя в трудовия договор, то той следва да изплаща възнаграждение като при престой. Съгласно чл. 267, ал. 1 от КТ за времето на престой не по вина на работника или служителя, той има право на брутното трудово възнаграждение.
Неизплатените възнаграждения при престой (чл. 267, ал. 1 КТ) могат да се потърсят по съдебен ред. Давностният срок за предявяване на иск в съда е 3-годишен, считано от деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред - чл. 358, ал. 1, т. З и ал. 2, т. 2 от КТ. |
||