Административна практика, свързана със заплащане на нощен труд |
||
Административна практика, свързана със заплащане на нощен труд
№ 26-00-463 от 05.09.1994 г.
Съгласно чл. 142 от Кодекса на труда работното време се отчита и изчислява “подневно”, а когато условията на труд не позволяват това - прилага се “сумирано” отчитане (изчисляване).
При “подневното” отчитане на работното време се изчислява в работни дни независимо дали има разлика между нормалната дневна и нощна продължителност на работното време, установено на съответното работно място. Трудовото възнаграждение за отработеното време в този случай се установява като броя на отработените дни (дневни или нощни работни смени) се умножи по дневния размер на трудовото възнаграждение по трудовия договор, независимо дали има разлика в тяхната продължителност.
При сумирано отчитане на работното време се изчислява в часове общо за месеца (периода), като отработените нощни часове се превръщат в дневни по реда на чл. 7, ал. 2 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения. През работните дни работното време може да се удължава до 12 часа, но не повече от установеното в чл. 142, ал. 4 от Кодекса на труда. Трудовото възнаграждение за отработеното време в този случай се установява, като броя на отработените часове след превръщането на нощните часове в дневни се умножи по часовия размер на трудовото възнаграждение по трудовия договор. Отработените часове над нормата за продължителност на работното време за месеца (периода) са извънреден труд и се заплащат по реда на чл. 262 от Кодекса на труда. Размерът на трудовото възнаграждение, определен по посочените начини за изчисляване на работното време, включва увеличеното доплащане на нощния труд по смисъла на чл. 7 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения. Освен това за всеки отработен нощен час във времето от 22.00 до 6.00 часа се заплаща и допълнително трудово възнаграждение за нощен труд по реда на чл. 6 от посочената наредба.
Увеличено заплащане на нощния труд, в т.ч. превръщане на нощните часове в дневни не се извършва при прилагане на намалено работно време по чл. 137 от Кодекса на труда независимо от начина на отчитане (изчисляване) на работното време. То не се извършва и когато индивидуалния трудов договор е сключен само за работа през нощта, т.е. при “подневно” отчитане на работното време и 7-часова продължителност на нощния труд по чл. 140, ал. 1 от Кодекса на труда.
При нормална продължителност на дневното (8 часа) и нощното (7 часа) работно време, установена при подневно отчитане на съответно работно място, може да се въведе сумарно отчитане на работното време с продължителност на дневната работна смяна 8 часа и на нощната смяна също 8 часа, само по реда на чл. 142, ал. 2 от Кодекса на труда. В този случай нощните часове се превръщат в дневни с коефициент 1,143 (8 ч. : 7 ч.).
№ 05-00-60 от 07.11.1994 г.
Съгласно чл. 6 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения (обн., ДВ, бр.67 от 1993 г.; изм. и доп., бр.1 и 63 от 1994 г.) за всеки отработен нощен час или за част от него между 22.00 и 6.00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 20 на сто от установената минимална часова работна заплата за страната (заб. от 1 март 1998 г. не по-малко от 22 лв., а от 1 юли 1999 г. 0,072 лв.). Конкретният размер на допълнителното трудово възнаграждение се определя с колективния трудов договор и/или вътрешната нормативна уредба, както и с индивидуалния трудов договор. Допълнителното трудово възнаграждение за нощния труд се заплаща за всеки отработен нощен час независимо от начина за отчитане (изчисляване) на работното време (подневно или сумирано).
При сумирано отчитане на работното време освен това нощните часове се превръщат в дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време, установени за подневно отчитане на работното време за съответното работно място. Това не се отнася за случаите, когато индивидуалният трудов договор е сключен само за работа през нощта, както и когато се прилага намалено работно време по реда на чл. 137 от Кодекса на труда, тъй като посочения коефициент има стойност на единица (7 ч. : 7 ч.).
№ 03-08-53 от 05.04.1996 г.
1. За всеки отработен нощен час или част от него между 22.00 и 6.00 часа на работника или служителя се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 20 на сто от установената минимална часова работна заплата за страната (заб. от 1 март 1999 г. не по-малко от 72 лв., а от 1 юли 1999 г. 0,072 лв.) независимо от: а) вида на трудовия договор (само дневна, нощна или смесена работа); б) начина на отчитане на работното време (подневно или сумирано); в) системата на заплащане на труда (повременна или сделна); г) вида на работните смени (смесени с дневна и нощна продължителност или само нощна). 2. При сумирано изчисляване на работното време, нощните часове се превръщат в дневни при отчитане на работното време с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време, установено за съответното работно място, независимо от заплащането на допълнителното възнаграждение по реда на предходната точка. 3. Когато при сумирано изчисляване на работното време отработените часове, но след превръщането им в дневни по реда на предходната точка са повече от часовете на съответната норма за продължителност на работното време за месеца (периода), разликата е извънреден труд и се заплаща по чл. 262, ал. 1, т. 4 от Кодекса на труда. Справка - чл. 6, чл. 7, ал. 2 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения.
№ 94.ЙЙ/112 от 11.10.2004 г.
Съгласно чл. 6 от Наредбата за допълнителните и другите трудови възнаграждения за всеки отработен нощен час или за част от него между 22,00 и 6,00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер, не по-малък от 0,072 лв. Допълнителното трудово възнаграждение за нощния труд се заплаща за всеки отработен нощен час, независимо от начина за отчитане (изчисляване) на работното време (подневно или сумирано). При подневно отчитане на работното време и при работа на смени, чиято нощна продължителност на работното време е по-малка от тази на дневното, трудовото възнаграждение, заработено по трудови норми, се увеличава с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време (чл. 7, ал. 1 от наредбата). При сумирано отчитане на работното време нощните часове се превръщат в дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време, установени за подневно отчитане на работното време за съответното работно място, а трудовото възнаграждение, заработено по трудови норми, се увеличава с коефициент, равен на отношението между часовете, получени след превръщането на нощните часове в дневни, и действително отработените часове през месеца или установения друг период (чл. 7, ал. 2 и 3 от наредбата).
Съгласно разпоредбата на чл. 150 от КТ (изм. ДВ, бр. 52 от 2004 г.), за положен извънреден труд се заплаща трудово възнаграждение в увеличен размер съгласно чл. 262, както следва: Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от: 1. 50 на сто - за работа през работните дни; 2. 75 на сто - за работа през почивните дни; 3.100 на сто - за работа през дните на официалните празници; 4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време. Когато не е уговорено друго, увеличението се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.
№ 26/444 от 04.11.2004 г.
При работа на смени следва да се спазват изискванията на чл. 141 от Кодекса на труда (КТ). Съгласно ал. 1 - 3 на посочения член, когато характерът на производствения процес налага, работата в предприятието, се организира на две или повече смени. Работната смяна е смесена, когато включва дневен и нощен труд. Смесена работна смяна с 4 и повече часа нощен труд се смята за нощна и има продължителност на нощна смяна, а с по-малко от 4 часа нощен труд се смята за дневна и има продължителност на дневна смяна. Редуването на смените в предприятието се определя в правилника за вътрешния трудов ред.
Превръщането на нощните часове в дневни при сумирано изчисляване на работното време се извършва по реда, установен в чл. 7, ал. 2 и 3 от Наредбата за допълнителните и другите трудови възнаграждения (НДДТВ).
За всеки отработен нощен час или за част от него между 22,00 и 6,00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер, не по-малък от 0,072 лв. (чл. 6 от НДДТВ). |
||